Konieczność przeprowadzenia prac renowacyjnych bizantyńskiej bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem, pomimo rozbieżności w kwestiach politycznych i religijnych, ma powszechną aprobatę. Na przyszły rok została zaplanowana zmiana dachu bazyliki, co ma być pierwszym etapem prac przy odnowie tej najstarszej świątyni w Ziemi Świętej.
Decyzja w sprawie renowacji dachu została podpisana w minionym roku przez trzy wspólnoty odpowiedzialne za bazylikę w Betlejem. Dzięki mediacji prezydenta Autonomii Palestyńskiej Grecy prawosławni, franciszkanie jako przedstawiciele Kościoła katolickiego oraz Ormianie wyrazili zgodę na realizację projektu renowacji. Wymiana drewnianej struktury zlikwiduje zagrożenie runięciem, a nowe pokrycie dachowe ma zabezpieczyć antyczne mozaiki i malowidła przed infiltracją wody w czasie opadów deszczu.
Dla rządu Autonomii Palestyńskiej bazylika Narodzenia Pańskiego jest największą atrakcją turystyczną Betlejem, które w przyszłym roku może zostać wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dla chrześcijan jest to przede wszystkim jedno z najważniejszych sanktuariów Ziemi Świętej. W celu utrzymania jego religijnej tożsamości chrześcijańskie wspólnoty akceptują konieczność odnowy, ale bronią się przed politycznymi ingerencjami.
Obecna bazylika Narodzenia w Betlejem została wybudowana w VI wieku przez cesarza Justyniana. Zachowały się do dziś elementy wcześniejszej budowli konstantyńskiej oraz fragmenty dekoracji z okresu krzyżowców. Od połowy XIX wieku prawa własności oraz program celebracji reguluje turecka ordynacja znana jako prawo „Status quo”. Świadomość konieczności zachowania dla przyszłych pokoleń betlejemskiej bazyliki wzięła górę nad wewnętrznymi podziałami oraz zewnętrznymi naciskami politycznymi.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.