Sudan – krwawe żniwo

Dwie wojny domowe, które trwały łącznie prawie 40 lat i pochłonęły 2,5 miliona istnień ludzkich, a kolejne miliony zmusiły do ucieczki z domów

Reklama

Sudan – krwawe żniwo   babasteve / CC 2.0 Przez czterdzieści lat w Sudanie trwały wojny domowe. Pochłonęły 2,5 mln ofiar Oto oblicza współczesnej historii Sudanu, do niedawna największego państwa w Afryce.

Etniczno-religijny konflikt w Darfurze, który według różnych szacunków przyniósł nawet 300-400 tys. ofiar śmiertelnych i spowodował falę 2,7 mln uchodźców.

W odpowiedzi na te wydarzenia, pod koniec czerwca powstała na Facebooku strona „Modlitwa za Sudan” – http://www.facebook.com/ModlitwazaSudan. Celem działania jest uświadamianie Polaków na temat sytuacji w Sudanie oraz nawoływanie do modlitwy za ten kraj i jego mieszkańców. W przygotowaniu są kolejne działania na rzecz mieszkańców Sudanu oraz Sudanu Południowego.

Sudan

Żaden konflikt po II wojnie światowej nie niósł ze sobą tylu ofiar, co pasmo wojen w Sudanie. Niektórzy obie wojny domowe łączą nawet w jedną, trwającą równo 50 lat (!), której obie części zostały przedzielone 11-letnim zawieszeniem broni, opartym jednak na kruchych podstawach. Tzw. II wojna domowa w Sudanie zakończyła się w 2005 r. Wszechstronnym Porozumieniem Pokojowym. Na jego mocy w styczniu tego roku przeprowadzono referendum wśród mieszkańców Południa. Przewaga była druzgocąca. Ponad 98% mieszkańców dotychczas autonomicznego regionu zdecydowało, że chce oderwania od Sudanu i stworzenia odrębnego państwa. Sudan Południowy, nowy kraj na mapie świata, proklamował niepodległość 9 lipca 2011 r.

To jednak nie koniec trudności dla mieszkańców tego regionu. Nowy kraj boryka się z wieloma problemami, wśród których są brak bezpieczeństwa, ogólne ubóstwo oraz szereg wyzwań humanitarnych, nie mówiąc już o bardzo niskim poziomie rozwoju infrastruktury czy gospodarki.

Bieda

Ponad 90% mieszkańców Sudanu Południowego żyje za mniej niż dolara dziennie. To znacznie poniżej średniej afrykańskiej, która i tak jest słaba – oscyluje w okolicach 50%. Ponad 75% populacji nie ma dostępu do czystej wody, a jeden lekarz przypada średnio na.. 100 tys. obywateli. Co siódma kobieta umiera w czasie ciąży i co siódme dziecko nie dożywa piątych urodzin. Te wybrane liczby pokazują nieco skalę trudności, jakich na początku drogi państwowości doświadczają obywatele nowego kraju.

Pozostałością po konfliktach poprzednich dekad jest aktualny problem uchodźców. Gdy na południu toczyły się krwawe walki, wielu Sudańczyków uciekało na spokojniejszą północ. W momencie oddzielenia się nowego państwa od dotychczasowego musieli zdecydować, do którego chcą przynależeć. Jeśli wybrali południe, musieli wracać, nie mogąc – jako obywatele innego kraju – przedłużać tymczasowego pobytu na Północy. Powrót tych repatriantów niesie ze sobą szereg wyzwań, jeśli chodzi o zapewnienie im podstawowych warunków do życia.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama