W Afryce zobaczyłem świeżość

Ojciec Święty jest przekonany, że jego zakończona w niedzielę wizyta w Beninie rozbudzi zapał ewangelizacyjny Kościoła afrykańskiego. Wydarzeniu temu papież poświęcił swą katechezę główną podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W auli Pawła VI zgromadziło się około 7 tys. wiernych.

Benedykt XVI przypomniał, że motywem jego wizyty w Beninie była sto pięćdziesiąta rocznica rozpoczęcia ewangelizacji tego kraju oraz podpisanie i wręczenie oficjalnie afrykańskim wspólnotom kościelnym posynodalnej adhortacji apostolskiej "Africae munus". Papież chciał też oddać hołd i modlić się przy grobie kardynała Bernardina Gantina. Mówiąc o adhortacji Ojciec Święty podkreślił, że obecnie wspólnoty chrześcijańskie Afryki są wezwane do odnowy w wierze, aby coraz bardziej służyć pojednaniu, sprawiedliwości i pokojowi. „W tym ważnym tekście każdy wierny znajdzie podstawowe linie, które poprowadzą i stanowić będą zachętę dla drogi Kościoła w Afryce, wezwanego, aby być coraz bardziej «solą ziemi» i «światłem świata»” – stwierdził Benedykt XVI. Jednocześnie zaznaczył, iż ten duch pojednania jest także niezbędny w wymiarze świeckim i wymaga otwarcia się na nadzieję, które powinno animować również życie społeczno-polityczne i gospodarcze kontynentu. Papież przypomniał, iż do wszystkich skierował apel, aby byli niestrudzonymi budowniczymi jedności, pokoju i solidarności.

Ojciec Święty podsumowując swoją 22 pielgrzymkę poza granice Włoch podkreślił entuzjazm, z jakim afrykańscy katolicy odpowiedzieli na jego apel. W ich żarliwej wierze i przywiązaniu do Ewangelii życia dostrzega on „pocieszające znaki nadziei dla wielkiego kontynentu afrykańskiego”. Namacalnym dowodem tych znaków nadziei było spotkanie papieża z dziećmi i ludźmi cierpiącymi w kościele parafialnym św. Ryty oraz w prowadzonym przez Misjonarki Miłości Matki Teresy Domu „Pokój i Radość”.
Innym znakiem nadziei była radość i zapał duszpasterski duchowieństwa. „W Afryce zobaczyłem świeżość „tak” powiedzianego życiu, świeżość zmysłu religijnego i nadziei, postrzegania rzeczywistości w jej jedności z Bogiem, a nie ograniczonej do redukującego pozytywizmu, który w ostateczności gasi nadzieję” – powiedział Benedykt XVI. Wyraził przekonanie, że na tym kontynencie są zasoby życia i witalności na przyszłość, na które Kościół może liczyć. W tym kontekście papież jasno postawił przed afrykańskim Kościołem zadanie ewangelizacji, „do której powołany jest każdy ochrzczony przez promowanie pojednania, sprawiedliwości i pokoju”. Ojciec Święty powierzył Matce Bożej Kościół na Czarnym Lądzie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10