Papież podpisał adhortację „Africae munus”

O pojednanie, sprawiedliwość i pokój zaapelował papież podpisując posynodalną adhortację apostolską „Africae munus” w bazylice Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ouidah.

Papież zaapelował o pojednanie, sprawiedliwość i pokój. Ojciec Święty podkreślił, że dary te wynikają z wypełniania woli Bożej, zaś Kościół powinien być proroczym znakiem pojednania na szczeblu społeczeństwa, każdego kraju i całego kontynentu. Witając Ojca Świętego w obecności kilkuset osób zgromadzonych w bazylice sekretarz generalny Synodu Biskupów abp Nikola Eterović wyraził wdzięczność ojcom synodalnym a zwłaszcza członkom Rady Specjalnej dla Afryki Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, którzy przygotowali podstawowe dokumenty i ułatwili Benedyktowi XVI pracę nad obecną adhortacją apostolską.

Jak zaznaczył, stanowi ona żarliwy apel do wszystkich chrześcijan, by stawali się coraz bardziej solą w wieloetnicznych i wielokulturowych spłeczeństwa Afryki.  „Odzwierciedlając światło Chrystusa mogą sprawić, by słowa Ewangelii i ich świadectwo jaśniało na kontynencie afrykańskim” – powiedział abp Eterović.

W przemówieniu Benedykt XVI zaznaczył, że podpisanie adhortacji „Africae munus” stanowi zwieńczenie II Zgromadzenia Specjalnego dla Afryki Synodu Biskupów. Ten proces synodalny był okazją do szczególnej bliskości między Następcą Piotra a Kościołami partykularnymi w Afryce. Przypomniał, iż Synod skorzystał z adhortacji apostolskiej „Ecclesia in Africa” bł. Jana Pawła II, w której mocno podkreślono pilną konieczność ewangelizacji tego kontynentu ściśle powiązanej z ludzką promocją oraz rozwinięto koncepcję Kościoła – rodziny Bożej. Była ona bardzo owocna, także w odniesieniu do współpracy ekumenicznej i dialogu międzyreligijnego, przede wszystkim z przedstawicielami religii tradycyjnych i islamu.

Mówiąc o kwestiach pojednania, sprawiedliwości i pokoju podjętych przez Drugie Zgromadzenie Specjalne dla Afryki Ojciec Święty podkreślił ich aktualność w obliczu napięć, aktów przemocy, wojen, niesprawiedliwości, nadużyć. Zauważył, że główny temat dotyczył pojednania z Bogiem i z bliźnim. „Kościół pojednany w swoim łonie i między wszystkimi swymi członkami będzie mógł stać się proroczym znakiem pojednania na szczeblu społeczeństwa, każdego kraju i całego kontynentu” – stwierdził papież.

Jednocześnie zaapelował o wytrwałe poszukiwanie pokoju. „Aby go osiągnąć, należy mieć odwagę pojednania, które bierze się z przebaczenia, z woli rozpoczęcia na nowo wspólnego życia, z solidarnej wizji przyszłości, z wytrwałego pokonywania trudności. Ludzie pojednani i żyjący w pokoju z Bogiem i bliźnimi mogą działać na rzecz jeszcze większej sprawiedliwości w łonie społeczeństwa” – powiedział Benedykt XVI. Przypomniał, że pierwszym przejawem sprawiedliwości jest pełnienie woli Bożej. Stąd wypływają niezliczone inicjatywy, zmierzające do wspierania sprawiedliwości w Afryce i dobra wszystkich mieszkańców tego kontynentu. Zobowiązuje do tego „Brama bez powrotu” – miejsce, z którego niewolnicy byli wysyłani do Ameryki „wzywa, abyśmy demaskowali i zwalczali każdą formę niewolnictwa” – podkreślił papież.

„Afryko, ziemio Nowej Pięćdziesiątnicy, ufaj Bogu! Ożywiana Duchem zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa, stawaj się wielką rodziną Bożą, wielkoduszną wobec wszystkich swych synów i córek, sprawców pojednania, pokoju i sprawiedliwości! Afryko, Dobra Nowino dla Kościoła, stawaj się nią dla całego świata!” – zakończył swe przemówienie – Benedykt XVI. Następnie papież podpisał adhortację apostolską „Africae munus”. Jako dar dla tamtejszej bazyliki pozostawił kielich.

Przeczytaj też: pełny tekst papieskiego przemówienia oraz omówienie adhortacji Africae munus

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11