- Zobaczyłem Go w fizyce i kosmologii jako Miłość, jako troskliwego Ojca, który nieustannie pochyla się nad swoimi dziećmi. Zrozumiałem, że nie muszę być doskonałym, by mnie w pełni akceptował - opowiada o swojej osobistej przygodzie z Bogiem Piotr z sopockiej wspólnoty, która właśnie obchodzi 30-lecie istnienia.
Piotr wiarę w Boga odzyskał, zanim przystąpił do Odnowy. Chętnie opowiada o swojej drodze, która nie była łatwa ani prosta. Raczej kręta i wyboista. – Doświadczyłem łask nawet wtedy, gdy pobłądziłem, ale wyraziłem Mu mój szczery żal. Zrozumiałem też, że wszystko należy do Niego i nic nie mogę zatrzymywać dla siebie – opowiada z wielką szczerością Piotr. – On jest przed rodziną, przed żoną i przed dziećmi. Niektóre z prób, których doświadczałem, były niezwykle mocne i wymagały wyrzeczenia się wszystkiego. Dzięki temu mogłem się stać radosnym dzieckiem Bożym, ufającym swojemu Ojcu, choć nie zawsze i nie do końca, ale te słabości tylko mnie umacniają – dodaje.
Początki: trzy kobiety w Gdańsku
W Gdańsku Odnowa w Duchu Świętym pojawiła się w 1977 roku. Na początku była grupą domową, składającą się z trzech osób: Izabeli Cieślewicz, Lucyny Minkiewicz i Barbary Tomczak. To one przeżyły pierwsze seminarium. Modlitwa o odrodzenie – chrzest w Duchu Świętym – odbyła się 28 lutego 1978 roku z udziałem ks. Mariana Piątkowskiego z Poznania. Do modlących się szybko dołączali krewni i znajomi, a domowa, początkowo kilkuosobowa grupa połączyła się ze wspólnotą studencką działającą w ramach Duszpasterstwa Akademickiego przy kościele jezuitów w Gdańsku-Wrzeszczu. Od 8 grudnia 1978 roku grupa przeszła do Gdańska i spotykała się przy kościele św. Elżbiety. Pierwszym opiekunem był ks. Piotr Marek, pallotyn. Wspólnota licząca początkowo 30 osób, w 1980 roku rozrosła się pięciokrotnie. W tym czasie powstawały już kolejne grupy w Gdańsku, Gdyni, Żukowie, Chwaszczynie, Wejherowie, Rumi, Helu, Tczewie, Pucku i Sopocie.
Pierwsza grupa sopockiej Odnowy w Duchu Świętym powstała przy kościele Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza. Był rok 1981. Animatorką była wówczas pani Elżbieta z Żukowa, a od 1982 Elżbieta Kasprowska z Sopotu. Grupa przyjęła wezwanie „Nawiedzenia św. Elżbiety”. Potem liderką została Halina Ostrowska, a po jej śmierci w 2003 roku – Danuta Tworogal. Obecnym opiekunem grupy jest ks. Piotr Libiszewski. – Mam świadomość, że to, czego dane nam było doświadczyć w Odnowie, to współczesne Dzieje Apostolskie. Na pierwszym spotkaniu „Wieczernika” otrzymaliśmy słowo: „Przeto przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu! Niewielu tam mędrców według oceny ludzkiej, niewielu możnych, niewielu szlachetnie urodzonych. (…) »Przez Niego bowiem jesteście w Chrystusie Jezusie, który stał się dla nas mądrością od Boga i sprawiedliwością, i uświęceniem, i odkupieniem, aby, jak to jest napisane, w Panu się chlubił ten, kto się chlubi«” (1 Kor 1,26.30) – Elżbieta Kasprowska, jedna z pierwszych liderek sopockiej Odnowy w Duchu Świętym, przypomina zdania z Pisma Świętego, które zaważyły na całym jej życiu.
Kolejna grupa powstała przy parafii Zesłania Ducha Świętego na sopockim Brodwinie. Pani Elżbieta pamięta, jak we wrześniu 1986 roku poszła z Ewą Chramiec do swojego proboszcza, ks. Franciszka Jarząba, by prosić o zgodę na powstanie wspólnoty. – Mówiłyśmy o ruchu, o naszych osobistych doświadczeniach. Proboszcz życzliwie wysłuchał i powiedział: „Jeśli to dzieło Boże, to się ostoi”. I nam pobłogosławił– opowiada Elżbieta Kasprowska. Cotygodniowe spotkania rozpoczęły się od udziału w październikowym Różańcu parafialnym z młodzieżą. Prosiły wówczas za pośrednictwem Matki Bożej o poprowadzenie tego dzieła. Pierwsze spotkanie modlitewne w salce katechetycznej odbyło się 7 listopada 1986 roku. Wtedy grupa przyjęła nazwę „Wieczernik”. Obecnie duchową opiekę sprawuje ks. Łukasz Patoń CM.
Na początku drogi Odnowy pewne osoby mieszkające w Sopocie przyjeżdżały na spotkania do kościoła św. Elżbiety w Gdańsku. Równocześnie przychodziły na spotkania do Gwiazdy Morza w Sopocie. Po pewnym czasie, mając większe doświadczenie, osoby te zakładały grupy w swoich parafiach. I tak przy kościele św. Andrzeja Boboli od 1993 roku zaczęła spotykać się grupa Odnowy „Przemienienie”. Pierwszymi animatorkami były Helena Borowiec i Helena Grzesiuk. Od 1994 roku odbywają się spotkania we wspólnocie „Świętej Rodziny”, koordynowane w parafii św. Jerzego przez Ziutę Wójcik.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.