Ks. Jacek Stryczek, prezes krakowskiego Stowarzyszenia Wiosna zastanawia się, czy miałby szansę zostać nowym szefem lewicy. Przygotował także CV i List Motywacyjny, które w tej sprawie przesłał do partii.
W odpowiedzi szef krakowskiego SLD zaprosił go do rozmowy. W rozmowie z KAI ks. Stryczek podkreśla, że nie może pełnić funkcji politycznych, ale swoim oświadczeniem chciał wywołać debatę.
W rozmowie z KAI ks. Jacek Stryczek powiedział, że jego pomysł zrodził się w trakcie publicznej debaty o przyszłości lewicy. „Wielokrotnie usłyszałem wtedy, że najważniejszą cechą lewicy jest wrażliwość społeczna. Zastanowiłem się czy ja jestem wrażliwy? Analizowałem swoje życie i uznałem, że całe moje życie i działanie jest ukierunkowane na wrażliwość. Praktycznie całe moje dorosłe życie poświęciłem na działania wynikające z wrażliwości, organizuję m.in. Szlachetną Paczkę” - powiedział ks. Stryczek. Dodaje, że wrażliwość społeczna to cel jego życia i interesuje go każda debata na ten temat. „Moim oświadczeniem chciałem wzbudzić dyskusję, zobaczymy co będzie dalej” - przyznaje.
Grzegorz Gondek, szef krakowskiego SLD w odpowiedzi wyraził chęć przyjęcia ks. Stryczka do SLD, a także zaprosił go do rozmowy na temat lewicy.
„W związku z tym, iż powziąłem wiadomość, że wyraził Pan wolę i chęć kandydowania na przewodniczącego SLD, w załączeniu pozwalam sobie przesłać deklarację członkowską Sojuszu. Jednocześnie wyrażam wolę spotkania się z Panem w celu omówienia przyszłości lewicy w Polsce. Mam nadzieję, że zaowocuje to naszą współpracą. Deklaruję również, że jeżeli wypełni Pan przesłaną deklarację, to zgodnie ze statutem udzielę Panu stosownej rekomendacji" - napisał Grzegorz Gondek w odpowiedzi ks. Stryczkowi.
Ks. Jacek Stryczek, szef krakowskiego Stowarzyszenia Wiosna swoje oświadczenie na temat chęci bycia szefem lewicy zamieścił w środę w internecie.
Ks. Jacek Styczek słynie z różnych nietypowych przedsięwzięć duszpasterskich. Jednym z jego pomysłów było ustawienie konfesjonału przed Galerią Krakowską w okresie świąt Bożego Narodzenia. Od 2001 roku jego stowarzyszenie realizuje ogólnopolską akcję świątecznej pomocy Szlachetna Paczka.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.