Lekcję patriotyzmu w Licheniu

Lekcję patriotyzmu dla najmłodszych proponują z okazji Święta Niepodległości gospodarze Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym (Wielkopolska), zachęcając rodziców, aby od piątku do niedzieli przyprowadzili swoje dzieci do Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego.

"Zabierz dziecko do muzeum i pokaż mu kawałek historii Polski. Zabierz je na wyprawę śladami poprzednich pokoleń Polaków" - przekonują duchowni.

Proponują obejrzenie wystawy prezentującej m.in. mundury polskich lotników, hełm żołnierza spod Monte Cassino, portrety żołnierzy Armii Andersa i powstańców 1863 r., autografy królów i innych wielkich Polaków (Tadeusza Kościuszki, Jana Henryka Dąbrowskiego, Romualda Traugutta), dokument nadania szlachectwa, konia z rzędem, pasy kontuszowe i szablę z XVI w., mapy z XVII w., pamiątki Polaków zesłanych na Sybir.

Otwarte dwa lata temu muzeum gromadzi kilka tysięcy bezcennych zabytków kultury i historii Polski. Wszystkie eksponaty pochodzą ze zlikwidowanego muzeum księży marianów w Fawley Court (Wielka Brytania). Placówka została założona w latach 50. przez ks.Józefa Jarzębowskiego (1897-1964), który ocalił wiele dzieł zgromadzonych jeszcze w okresie międzywojennym w Zgromadzeniu Księży Marianów na warszawskich Bielanach. Do Anglii trafiły po wojnie zabytki z Polski, Francji, Włoch i Niemiec. W 2007 r. zbiory z Fawley Court zostały przewiezione do Lichenia.

W zbiorach znajdują się pamiątki po wybitnych Polakach, m.in. Romualdzie Trauguttcie, ostatnim przywódcy Powstania Styczniowego. Zbiór pamiątek dotyczący tego zrywu niepodległościowego jest jednym z największych w Polsce. Są także listy i dokumenty królów Polski, wyjątkowej wartości kolekcje białej broni europejskiej i wschodniej oraz kolekcja obrazów o tematyce sakralnej oraz rysunki i grafiki m.in. Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego, Józefa Bradta, Juliusza Kossaka.

Kolekcja muzealna jest prezentowana na drugim i trzecim piętrze bazyliki. Na powierzchni ponad 1000 m kw. znajduje się kilka sal wystawowych. Pierwsza poświęcona jest historii muzeum i losom ks. Jarzębowskiego - twórcy kolekcji. Kolejna - pod nazwą "Rzeczpospolita szlachecka" - przedstawia dzieje I Rzeczpospolitej. Następne noszą nazwy: "Drogi do niepodległości" (historia walk o wolność od Konstytucji 3 Maja do 1989 r.) i "Skarbczyk starej książki" (inkunabuły i książki od XV do XIX wieku).

Jest też sala przeznaczona do prowadzenia lekcji muzealnych. Muzeum zostało tak pomyślane, by na podstawie prezentowanych eksponatów nauczyciele historii, języka polskiego, historii sztuki, religii i wiedzy o społeczeństwie mogli przeprowadzać lekcje. W tym celu sale ekspozycyjne zostały wyposażone w urządzenia multimedialne.

Bazylika w Licheniu jest największą w kraju świątynią. Jej budowę w 1999 r. pobłogosławił papież Jan Paweł II, podczas pielgrzymki do Polski.

Od piątku do niedzieli muzeum będzie otwarte od godz. 10.30 do 15.30. W sezonie zimowym muzeum jest udostępniane do zwiedzania od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 16.00 - po uprzednim telefonie. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6