W Beninie trwają gorączkowe przygotowania do papieskiej wizyty. Benedykt XVI przybędzie do tego afrykańskiego kraju za dwa tygodnie. Pielgrzymka związana jest ze 150-leciem ewangelizacji Beninu, a także przekazaniem Kościołowi Afryki posynodalnej adhortacji.
„Jest to głównie wizyta duszpasterska, niemniej jednak Papież przybywa do Beninu także jako głowa Państwa Watykańskiego. Trzeba zaznaczyć, że zarówno rząd, jak i prezydent przygotowują się do niej równie uważnie, jak Kościół” – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Marek Pogorzelski SVD. Misjonarz wskazuje, że trzy dni swej wizyty Papież spędzi wyłącznie na terenie jednej diecezji Cotonou, stąd właśnie tam najbardziej widoczne są zewnętrzne przygotowania. „Na ulicach są już plakaty informujące o papieskiej wizycie, w katedrze trwają ostatnie gorączkowe remonty, uliczni sprzedawcy mają gadżety związane z podróżą, jak np. breloczki, czapeczki czy koszulki. Codziennie też, aż do dnia samej wizyty, w Cotonou odbywają się koncerty chórów. Śpiewają one w różnych lokalnych językach Beninu pieśni przygotowane specjalnie na papieską wizytę. Utwory mówią głównie o pokoju, pojednaniu i sprawiedliwości, czyli przesłaniu będącym mottem papieskiej wizyty” – opowiada polski misjonarz. Jak zauważa, duchowe przygotowania do pielgrzymki trwają w całym kraju. „Modlimy się o owoce tej podróży, a także przybliżamy postać i nauczanie Benedykta XVI” – mówi o. Pogorzelski. Wskazuje, że choć tylko nieliczni będą mogli wziąć bezpośredni udział w papieskich liturgiach, to wiele osób będzie w nich uczestniczyć dzięki transmisjom telewizyjnym. W wielu wioskach katechiści organizują bowiem specjalne punkty, gdzie będą telewizory.
Benińskie media uwypuklają szerokie znaczenie papieskiej podróży. „Mieszkańcy Beninu zdają sobie sprawę z tego, że Papież przyjeżdża wprawdzie do nich, ale z przesłaniem dla całej Afryki. Jest duże oczekiwanie na posynodalną adhortację, którą Benedykt XVI przekaże przedstawicielom wszystkich episkopatów Afryki. Bardzo często można usłyszeć słowa, że Papież przybywa do Beninu jako ten, kto w imię Boga pragnie posłać całą Afrykę z misją pojednania, sprawiedliwości i pokoju” – podkreśla werbista.
Symbolem podróży Ojca Świętego do Beninu jest, przypominająca swym kształtem kontynent afrykański, gołębica, w którą wpisany jest krzyż. Benin będzie trzecim krajem Czarnego Lądu, który odwiedzi Benedykt XVI. Wcześniej był w Kamerunie i Angoli.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.