Mecenat Skarbów Słowa

Zabytkowe księgi i dokumenty czekają na ratunek. Pomóc będzie mógł każdy. Archiwum archidiecezjalne w Gnieźnie przygotowuje akcję „Mecenat Skarbów Słowa”. A chodzi o adopcję zbiorów. Dzięki zebranym w ten sposób pieniądzom odzyskają one dawną świetność.

Część zbiorów archiwum archidiecezjalnego jest w opłakanym stanie i bez pomocy sponsorów ulegnie zniszczeniu – podkreśla dyrektor placówki, ks. Michał Sołomieniuk. „Chodzi tutaj na przykład o XVIII-wieczne muzykalia kapelmistrzów katedry gnieźnieńskiej, jak i o stare księgi metrykalne, ale również o kodeksy średniowieczne. Szeroki jest wachlarz dokumentów i ksiąg, które oczekują na naprawę. Dokumenty papierowe z XVIII i XIX wieku są w takim stanie, że boimy się ich nawet dotykać” – podkreśla ks. Sołomieniuk. Dotyczy to także XI-wiecznego Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego, najcenniejszego rękopisu w archiwum i jednego z najcenniejszych w Polsce. Wyniki ekspertyzy przeprowadzonej w ubiegłym roku są alarmujące.

„Szacowany koszt naprawy to blisko 100 tys. złotych, a może nawet więcej. Trzeba zbadać dany obiekt, dopiero później można nad nim pracować. Należy go jednak przede wszystkim zabezpieczyć, bo cały czas ulega zniszczeniu. Trzeba go ratować natychmiast” – mówi Marzena Szczerkowska, konserwator zabytków z papieru i skóry.

Akcja adopcji książek ma ruszyć w 2012 r. Zasób archiwum liczy obecnie około 2,5 tys. metrów bieżących archiwaliów i książek, w tym 80 tys. samych książek.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7