Abp Pezzi o wizycie kard. Zuppiego w Moskwie.
Dokument Końcowy Synodu jest darem dla Papieża, Ludu Bożego, i nie można go zatrzymać dla siebie – podkreślił w przemówieniu na zakończenie obrad Synodu o synodalności. Dodał, że nie zamierza publikować „adhortacji apostolskiej”, którą zazwyczaj publikowali Papieża na podstawie dokumentów końcowych synodu. „Dokument zawiera już bardzo konkretne wskazania, które mogą być przewodnikiem dla misji Kościołów na różnych kontynentach” – podkreślił.
Dokument końcowy drugiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów opisuje doświadczenie „komunii, uczestnictwa i misji” Kościoła, przeżywanego podczas całego procesu synodalnego i przypomina, że synodalność, jest „drogą odnowy duchowej i reformy strukturalnej, aby uczynić Kościół bardziej zaangażowanym i misyjnym”. Zauważa też, że proces synodalny odnawia we współczesnym świecie „proroczą siłę” Soboru Watykańskiego II.
Ponad 2000 osób z kilkudziesięciu krajów weźmie udział w czwartej edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, którą zainaugurowano w sobotę. Wśród najpopularniejszych kursów m.in. historia Polski, nowe media i sztuczna inteligencja.
W szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej zakończył się ingres nowego metropolity szczecińsko-kamieńskiego, ks. abp. Wiesława Śmigla. – Od dzisiaj diecezja szczecińsko-kamieńska to mój dom, moja mała ojczyzna, której z dnia na dzień będę się uczył i której będę służył tak, jak potrafię, bez reszty – powiedział w homilii.
„W obliczu zła, które się toczy na świecie, nie wolno nam pozostać byle jakimi chrześcijanami” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk w bydgoskiej Dolinie Śmierci. Ordynariusz diecezji czuwał z blisko tysiącem osób – Wojownikami Maryi, ich rodzinami i wiernymi z różnych stron kraju podczas „Nocy Walki o Błogosławieństwo dla Polski”. „– Kto ty jesteś? – Polak mały. – Jaki znak twój? – Orzeł biały” – rozpoczął homilię słowami Władysława Bełzy biskup bydgoski.
Ingres nowego metropolity szczecińsko-kamieńskiego, abp Wiesława Śmigla, odbędzie się dziś w sobotę 26 października o godz. 11.00 w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej.
Na zgromadzeniu synodalnym rozmawialiśmy m.in. o relacjach między świeckimi a duchowieństwem, o władzy i autorytecie biskupów i o wzmocnieniu roli kobiet w strukturach kościelnych - powiedział PAP filozof, świecki reprezentant Europy na synod o synodalności prof. Aleksander Bańka.
"Paryska Notre-Dame ocaliłaby wszystkie kościoły Paryża i Francji” - uważa minister kultury Rachida Dati.
To, iż decyzji dotyczącej diakonatu kobiet nie uznaje się za „dojrzałą”, nie oznacza zamknięcia tej możliwości.
Areszt opuściły także panie urzędniczki: Urszula D. i Karolina K.
Ks. Michał Olszewski nie jest zawieszony w czynnościach kapłańskich; może odprawiać Mszę św. i spowiadać - powiedział w piątek PAP rzecznik Prowincji Polskiej Księży Sercanów ks. Włodzimierz Płatek.
Ksiądz Michał Olszewski, podejrzany w śledztwie ws. Funduszu Sprawiedliwości, opuścił w piątek po południu Areszt Śledczy w Warszawie - Służewcu.
Ks. prof. Jan Witold Żelazny został nowym dyrektorem sekcji polskiej papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP). Duchowny od wielu lat koordynuje pomoc dla chrześcijan z Bliskiego Wschodu, współpracując ze strukturami Kościoła maronickiego i syrokatolickiego.
Rzeczniczka prasowa Prokuratora Generalnego Anna Adamiak poinformowała, że przygotowywany jest nakaz zwolnienia z aresztu podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości ks. Michała Olszewskiego. Jeśli chodzi o dwie podejrzane w tej sprawie urzędniczki MS, trwa weryfikacja wpłaconego za nie poręczenia majątkowego.
Z doświadczenia Kościoła na misjach możemy też czerpać inspiracje do myślenia o Kościele w Polsce, o tym, co możemy zmieniać i w nas i wokół nas.
Misjonarz z diecezji tarnowskiej nie ustaje w wysiłkach, by poprawić los mieszkańców regionu.
Dykasteria ds. Ewangelizacji, odpowiadająca za przygotowania do zbliżającego się Roku Jubileuszowego, zaprezentowała najważniejszy symbol, który będzie towarzyszył pielgrzymom – krzyż jubileuszowy, który każda grupa otrzyma przed przejściem przez Drzwi Święte.
Skala i zuchwałość skandali seksualnych w Kościele nie są wynikiem ludzkiej słabości, ale patologii - powiedział PAP abp Wiesław Śmigiel, nowy metropolita szczecińsko-kamieński. Jego zdaniem antidotum może być wieloaspektowa formacja do kapłaństwa oraz ludzka i duchowa troska o wyświęconych księży.
Jednym z głównych tematów obrad podkomisji wspólnej rządu i Episkopatu ds. spraw religii w szkołach będzie kwestia zawodowa nauczycieli religii - poinformował PAP wiceprzewodniczący KEP, abp Józef Kupny. Ze strony kościelnej temu gremium przewodniczyć będzie biskup łowicki Wojciech Osial.
Premier Petr Fiala i watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin podpisali konkordat, regulujący stosunki między Pragą i Stolicą Apostolską. Czechy są jednym z ostatnich krajów europejskich, który nie miał jeszcze uregulowanych umową relacji z Watykanem.
750 lat temu zmarł św. Bonawentura – jeden najwybitniejszych myślicieli epoki średniowiecza, mistrz współczesnych teologów.
Watykanista Marco Politi postrzega Synod Biskupów jako „terapię grupową”, którą papież Franciszek zalecił Kościołowi. Włoski dziennikarz powiedział we wtorek niemieckiemu kanałowi telewizyjnemu „ntv”, że „synod powinien funkcjonować jak duży warsztat, w którym nikt nie powinien patronować nikomu innemu”.
Od 24 września do 7 listopada trzech braci z ekumenicznej Wspólnoty z Taizé przebywa na Ukrainie. Podróżują po kraju, spotykając się z młodzieżą. Celem ich sześciotygodniowego pobytu w Kijowie, Połtawie, Zaporożu, Dniprze, Odessie i innych miejscowościach jest towarzyszenie ludziom, którzy cierpią z powodu wojny, aby nie zgasła w nich nadzieja, tłumaczy przeor Wspólnoty, brat Matthew.
Warunkiem jest wpłacenie kaucji - 350 tysięcy od każdej osoby.