Senat podjął we wtorek uchwałę o ustanowieniu roku 2025 Rokiem ks. prof. Józefa Tischnera. W uchwale oceniono, że Tischner "przez całe życie budował mosty między różnymi środowiskami i nurtami umysłowymi, a jego działalność i dziedzictwo zachowują wartość zarówno w kontekście religijnym, jak i świeckim".
Rozwój „wspólnych wysiłków” w celu promowania „kultury braterstwa, dialogu i wzajemnego zrozumienia w kwestiach kryzysowych” był głównym tematem spotkania podczas audiencji w poniedziałek, 28 października. Papież Franciszek przyjął delegację Domu Rodzin Abrahamowych – międzyreligijnego kompleksu w dzielnicy Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, który mieści kościół, meczet i synagogę w tej samej strukturze.
Wybuch fajerwerków zranił ponad 150 uczestników ceremonii religijnej w świątyni Veerarkavu w stanie Kerala, na południu Indii - poinformowały we wtorek lokalne władze. Osiem osób jest w stanie krytycznym - przekazał portal India Times.
26 października została powołana i po raz pierwszy spotkała się w pełnym składzie Komisja "Wyjaśnienie i Naprawa" spraw wrażliwych diecezji sosnowieckiej. Jej zadaniem będzie zbadanie zdarzeń, które miały miejsce w ostatnim czasie na terenie diecezji - podała we wtorek kuria.
Marek Kita, publicysta „Więzi” oraz portalu wiam.pl został tegorocznym laureatem Nagrody Dziennikarskiej”Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Teolog i publicysta odebrał statuetkę autorstwa Gustawa Zemły oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł podczas uroczystej gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich.
W Rzymie, w wieku 91 lat zmarł kard. Renato Martin. Był emerytowanym przewodniczącym Papieskich Rad ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących oraz ds. Sprawiedliwości i Pokoju. Od 2014 r. był kardynałem protodiakonem, którego obowiązkiem jest m. in. ogłoszenie wyboru nowego papieża.
Zatwierdzony przez papieża Franciszka Dokument Końcowy XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów o synodalności przynosi szereg propozycji reform, które – jeśli zostaną wprowadzone w życie – mogą w dużej mierze zmienić oblicze Kościoła katolickiego, w tym panujące w nim relacje między duchownymi i świeckimi. Wymagać to jednak będzie nie tylko wskazanych w dokumencie zmian strukturalnych, ale przede wszystkim zmiany mentalności samych ochrzczonych.
Ma także charakterystyczne, niebieskie, świecące oczy, symbolizujące rodzącą się w sercu pielgrzyma nadzieję.
W sercu synodalności, tak jak w sercu Kościoła, jest doświadczenie wiary, to znaczy spotkania Jezusa Chrystusa zmartwychwstałego i żyjącego – mówił kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, podczas konferencji prasowej po zakończeniu XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, która odbyła się w niedzielę 27 października br. przy kościele polskim św. Stanisław Biskupa i Męczennika w Rzymie.
Jeśli mamy coś z tego Synodu wziąć, to chodzi o pewien sposób czy styl budowania relacji w Kościele; formę przeżywania dojrzałej współodpowiedzialności za Kościół, bo do tego jesteśmy bardzo mocno zachęcani – wskazał prof. Aleksander Bańka podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie odbyło się w niedzielę, 27 października i wzięli w nim udział ojcowie synodalni z Polski, którzy uczestniczyli w obradach Synodu nt. Synodalności.
Papież Franciszek jako pierwszy pielgrzym przejdzie przez Drzwi Święte bazyliki watykańskiej zachęcając tym samym pielgrzymów, którzy przybędą do Rzymu na Jubileusz do spotkania z „Jezusem, naszą nadzieją”. Mówiono o tym na konferencji prezentującej wydarzenia zbliżającego się Roku Świętego. Zostanie on otwarty 24 grudnia Mszą na Placu św. Piotra, którą poprzedzi koncert dzwonów. Dwa dni później Ojciec Święty otworzy Drzwi Święte w rzymskim więzieniu Rebibbia.
Kard. Christoph Schönborn postrzega dokument końcowy XVI Zgromadzenia Ogólnego Zwyczajnego Synodu Biskupów na temat „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”, który papież Franciszek natychmiast wprowadził w życie, jako decydujący krok w kierunku synodalnego, zreformowanego Kościoła. „Nigdy nie doświadczyłem tego w ciągu 40 lat mojego doświadczenia synodalnego”, powiedział arcybiskup Wiednia w wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej Kathpress.
Nowa encyklika papieża Franciszka jest kluczem do odczytania jego pontyfikatu
Norwescy biskupi ponownie wypowiedzieli się przeciw aborcji. W parlamencie trwa dyskusja nad projektem liberalizacji aborcyjnego prawa.
Ziemia Święta trwa w radosnym dziękczynieniu za kanonizację jedenastu męczenników z Damaszku. W świątyni Najświętszego Zbawiciela w Jerozolimie wspólnota franciszkańska wraz z Kościołem maronickim wspólnie wielbili Boga za przykład niezłomnej wiary świętych męczenników podczas liturgii nieszporów (26.10) oraz dziękczynnej Mszy świętej (27.10).
Migranci są nauczycielami nadziei, wierzą w lepszą przyszłość, ale również i oni potrzebują duchowego wsparcia, aby nie stracić wiary i nie ulec zniechęceniu. Mówił o tym Papież na audiencji dla uczestników kapituły generalnej Misjonarzy św. Karola Boromeusza, zwanych potocznie skalabrynianami. Ich główną misją była pierwotnie praca duszpasterska wśród włoskiej emigracji. Dziś posługują wszystkim migrantom, uchodźcom i wysiedlonym.
1 listopada - w uroczystość Wszystkich Świętych - Kościół katolicki dziękuje Bogu za zastępy świętych, a wierni przypominają sobie o własnym powołaniu do świętości. Tego dnia katolik ma obowiązek uczestnictwa w mszy św. w świątyni lub na cmentarzu.
Świeccy są zaproszeni do tego, by brać odpowiedzialność za Kościół i uczestniczyć w podejmowaniu decyzji.
Przewodniczący Rady KEP ds. Migrantów i Uchodźców o nowej strategii rządu wobec uchodźców.
Synodalność nie jest celem samym w sobie, celem jest misja; wkład świeckich w Kościele; synodalność jako wspólna droga; skok jakościowy w synodach Kościoła oraz kwestia posług i charyzmatów – to niektóre z tematów poruszanych przez ojców synodalnych na dzisiejszej konferencji prasowej po zakończeniu synodu o synodalności.
Papież Franciszek powiedział w niedzielę podczas mszy z okazji zakończenia synodu biskupów, że Kościół nie może być "siedzący i ustatkowany" ani, jak mówił, "ślepy", ponieważ wówczas nie będzie przygotowany do stawiania czoła wyzwaniom i nie odpowie na "wołanie ludzkości".
Sekretarz komisji duszpasterstwa KEP bp Waldemar Musioł pozytywnie odniósł się do propozycji Lewicy o ustanowieniu Wigilii dniem wolnym od pracy. To dobry pomysł, który służy człowiekowi - ocenił w komentarzu dla PAP.
Pierwszy Synod Sportu w Rzymie. Wzięli w nim udział również uczestnicy kończącego się Synodu Biskupów nt. synodalności.
W świecie, w którym jest tak wiele bólu i cierpienia ludzie potrzebują pocieszenia, muszą znaleźć ukojenie w Sercu Jezusa – mówi rektor sanktuarium w Paray-le-Monial, gdzie przed 350 laty Pan Jezus objawił św. Małgorzacie Marii Alacoque swe Serce. Rozmawiając z Radiem Watykańskim, ks. Etienne Kern potwierdza, że Nabożeństwo do Najświętszego Serca ma właśnie taki kojący i odradzający efekt.
Jutro podczas Mszy na zakończenie synodu odsłonięty zostanie po 9-miesięcznej renowacji baldachim nad grobem św. Piotra. Natomiast na zakończenie Eucharystii przed ołtarzem wystawiony zostanie do 8 grudnia tron Apostoła. Jest to relikwia, która normalnie znajduje się wewnątrz Ołtarza Konfesji w absydzie świątyni.