W Rzymie, w wieku 91 lat zmarł kard. Renato Martin. Był emerytowanym przewodniczącym Papieskich Rad ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących oraz ds. Sprawiedliwości i Pokoju. Od 2014 r. był kardynałem protodiakonem, którego obowiązkiem jest m. in. ogłoszenie wyboru nowego papieża.
Urodził się 23 listopada 1932 r. w Salerno. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1957 r., wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej 1 lipca 1962 r., pracując w nuncjaturach w Nikaragui, na Filipinach, w Libanie, Kanadzie i Brazylii, a także w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.
14 września 1980 r. Jan Paweł II mianował go pronuncjuszem Tajlandii oraz delegatem apostolskim w Singapurze, Malezji i Laosie; wynosząc jednocześnie do godności arcybiskupiej. Sakrę biskupią przyjął 14 grudnia tego roku. W 1983 r. został również mianowany delegatem apostolskim w Brunei. W 1986 r. został mianowany stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.
1 października 2002 r. został mianowany przewodniczącym Papieskiej Rady Sprawiedliwości i Pokoju. Na konsystorzu 21 października 2003 r. został mianowany kardynałem diakonem. 25 października 2004 r. kierowana przez niego dykasteria opublikowała długo oczekiwane „Kompendium Nauki Społecznej Kościoła”. W marcu 2005 r. Papieska Rada ds. Sprawiedliwości i Pokoju, we współpracy z kilkoma katolickimi instytutami uniwersyteckimi, zorganizowała w Watykanie międzynarodowy kongres z okazji 40. rocznicy Konstytucji soborowej „Gaudium et spes”.
11 marca 2006 r. został mianowany przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Ludzi Podróżujących, rezygnując z tej funkcji 28 lutego 2009 r. 24 października tego samego roku zrezygnował z przewodniczenia Papieskiej Radzie ds. Sprawiedliwości i Pokoju. Od 12 czerwca 2014 r. był kardynałem protodiakonem. Za swoją nieustanną działalność na rzecz pokojowych i owocnych relacji międzyludzkich, promocji człowieka i kultury kardynał otrzymał liczne tytuły honorowe i odznaczenia.
Pogrzeb odbędzie się w środę, 30 października, o godzinie 15:00 przy Ołtarzu Katedry w Bazylice Świętego Piotra. Liturgii będzie przewodniczył kardynał Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego, wraz z kardynałami, arcybiskupami i biskupami. Na zakończenie celebracji Papież Franciszek będzie przewodniczył obrzędom końcowym. Po śmierci kardynała Martino, Kolegium Kardynalskie składa się z 233 kardynałów, w tym 121 elektorów i 112 nieelektorów.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).