1 listopada - w uroczystość Wszystkich Świętych - Kościół katolicki dziękuje Bogu za zastępy świętych, a wierni przypominają sobie o własnym powołaniu do świętości. Tego dnia katolik ma obowiązek uczestnictwa w mszy św. w świątyni lub na cmentarzu.
W Kościele katolickim 1 listopada obchodzona jest uroczystość Wszystkich Świętych, czyli wszystkich, którzy odeszli z tego świata i są już w wieczności z Bogiem.
Jest to jedno z pięciu wskazanych przez Konferencję Episkopatu Polski świąt kościelnych - choć Kodeks Prawa Kanonicznego wymienia więcej - które wierni w naszym kraju są zobowiązani obchodzić. Oznacza to, że 1 listopada osoby ochrzczone mają obowiązek uczestniczyć w mszy św. Mogą to uczynić w świątyni lub w mszach św. celebrowanych na cmentarzach.
W uroczystość Wszystkich Świętych metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył liturgii w kościele pw. św. Katarzyny na Służewie, a następnie poprowadzi procesję żałobną na cmentarzu.
Mszy św. w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach będzie przewodniczył bp Rafał Markowski. Liturgia rozpocznie się o godz. 12.30, a po niej wyruszy procesja z modlitwą za zmarłych na cmentarz Powązkowski.
Również 1 listopada o godz. 11.30 w stołecznym kościele św. Ignacego z Loyoli zostanie odprawiona msza św. pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego, połączona z procesją na Cmentarzu Północnym na Wólce Węglowej.
W tym roku, w uroczystość Wszystkich Świętych, w diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński będzie modlił się o godz. 13.00 na Cmentarzu w Józefowie k. Otwocka.
Na Cmentarzu Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie, gdzie leży kilkuset żołnierzy pułków walczących o miasto w dniach 13-16 sierpnia 1920 r. mszę św. za zmarłych będzie sprawował o godz. 13.00 bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski. Po niej poprowadzi on procesję z modlitwą za zmarłych.
Kard. Grzegorz Ryś w uroczystość Wszystkich Świętych będzie modlił się w intencji zmarłych osób w kryzysie bezdomności o godz. 18.00 na łódzkim cmentarzu dla osób bezdomnych przy ul. Zakładowej 4.
W Krakowie kardynał Stanisław Dziwisz odprawi mszę św. z procesją do grobów w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach o godz. 18.00.
Za zmarłych Kościół katolicki szczególnie modli się 2 listopada w dzień wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych.
Tego dnia kard. Nycz poprowadzi o godz. 18.00 procesję żałobną do krypt archikatedry warszawskiej, gdzie pochowani są m.in. arcybiskupi warszawscy i książęta mazowieccy. O godz. 19.00 rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem kard. Nycza. W czasie liturgii będzie można usłyszeć Chór i Orkiestrę Polskiej Opery Królewskiej, która wykona Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Gdyńskie zaduszki morskie, czyli modlitwa za zmarłych ludzi morza - marynarzy, portowców i tych, którzy nie powrócili z morza - organizowana przez Duszpasterstwo Ludzi Morza Stella Maris, odbędzie się 2 listopada o godz. 19.00 w kaplicy Chrystusa Frasobliwego przy plaży Sopot, obok przystani rybackiej.
W archidiecezji krakowskiej msza św., połączona z procesją do grobów królewskich i modlitwą w intencji zmarłych spoczywających w Katedrze Wawelskiej, odbędzie się o godz. 16.30.
W katedrze poznańskiej, abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył mszy św. połączonej z procesją wewnątrz świątyni i modlitwą w krypcie katedralnej o godz. 8.00.
Przez cały dzień 1 i 2 listopada w godzinach 8.30-19.00 będzie można także nawiedzić grób abp. Henryka Hosera SAC w krypcie biskupów warszawsko-praskich w podziemiach katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze.
Wejście na teren katedry możliwe będzie bramą od ulicy Floriańskiej. Zejście do podziemi, gdzie jest krypta z grobem byłego ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej, znajduje się na wysokości kancelarii parafialnej.
Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego, poza modlitwą, dusze zmarłych można wesprzeć poprzez uczynki miłości, praktykę postu, ofiarowanie w ich intencji codziennego cierpienia, trudności czy choroby.
Autor: Magdalena Gronek
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).