Wzrost jest notowany od 10 lat. W tym roku ochrzczonych było o 61 więcej niż rok wcześniej.
„Potrzeba prawie 50 mln dolarów, aby dotrzeć z pomocą do 100 tys. dzieci, które ucierpiały na skutek wybuchów w Bejrucie. Spowodowały one kolejne traumy po bolesnych doświadczeniach związanych z poważnym kryzysem gospodarczym i pandemią” - stwierdziła Henrietta Fiore, dyrektor generalna UNICEF. Organizacja ta i jej partnerzy są obecni w miejscu kryzysu od pierwszego dnia, przekazują zapasy szczepionek, dostarczają wodę oraz pomagają w usuwaniu zanieczyszczeń.
Według najnowszych danych Banku Światowego kryzys spowodowany pandemią koronawirusa znacznie powiększył liczbę osób żyjących w skrajnym ubóstwie. Jest ich obecnie na całym świecie co najmniej 100 milionów, czyli dwa razy więcej niż prognozowano zanim pojawił się COVID-19.
Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczny „Dzień zużycia zasobów ziemi” obchodzony jest 22 sierpnia. Chodzi o datę wyczerpania bogactw naturalnych planety w kolejnym roku. Został on przesunięty o 25 dni. Ze względu na przymusową izolację zużycie spadło o ponad 9 proc. Aby utrzymać tę tendencję powinniśmy zmienić nasz styl życia. Ostatnie miesiące pokazują, że jest to możliwe. Papież Franciszek nie przestaje wskazywać drogi skromności i umiaru w korzystaniu z dóbr ziemi.
„Dzień pamięci o ofiarach przemocy na tle religijnym to konkretny znak, że wspólnota międzynarodowa angażuje się coraz bardziej w budowanie pokoju na świecie” – powiedział w wywiadzie dla rozgłośni papieskiej kard. Miguel Ángeli Ayuso Guixot, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Jest on obchodzony po raz drugi. Został ustanowiony przez Zgromadzenie ogólne ONZ w 2019 roku.
Lista darów Papieża dla krajów najbardziej dotkniętych pandemią wciąż rośnie.
O rezygnację z wszelkich postaw fundamentalizmu religijnego usprawiedliwiającego szerzenie nienawiści zaapelował Ojciec Święty w swoim dzisiejszym wpisie na komunikatorze Twitter.
W wielu 95 lat zmarła Józefa Hennelowa, wieloletnia felietonistka "Tygodnika Powszechnego", autorka książek, posłanka na Sejm w latach 1989 - 1993. Odznaczona była m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Świętego Grzegorza Wielkiego, najwyższym odznaczeniem nadawanym osobom świeckim za zasługi dla Kościoła katolickiego. O śmierci Józefy Hennelowej poinformowała redakcja "Tygodnika Powszechnego".
"Z roku na rok wzrasta w Polsce liczba aktów naruszania konstytucyjnej wolności sumienia i wyznania. Stają się one coraz bardziej różnorodne i dotkliwe w stosunku do osób wierzących" - mówił Jan Wółkowski z Laboratorium Wolności Religgijnej. W warszawskim Domu Technika odbyła się konferencja prasowa promująca przypadający 22 sierpnia Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie.
Pandemia doprowadziła do znaczącego wzrostu przemocy domowej. W Namibii wzrosła ona niemal dwukrotnie, a jej ofiarami padają kobiety i dzieci. Dlatego też biskupi tego afrykańskiego kraju przyłączyli się do akcji „Czarny czwartek”, promowanej przez Światową Radę Kościołów.
Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia podziękował Papieżowi za przesłanie zawarte w środowej katechezie na temat wyzwań jakie stawia przed ludzkością pandemia. Jej krótkie streszczenie znalazło się w tweecie Franciszka z tego dnia: „Odpowiedź na pandemię powinna być dwojaka: powinniśmy znaleźć lekarstwo na małego wirusa, który rzuca cały świat na kolana, ale musimy leczyć także wielkiego wirusa, tego związanego z niesprawiedliwością społeczną” – zaznaczył Papież.
W obliczu wzrostu przemocy i przestępstw związanych z oskarżeniami o czary, episkopat Papui Nowej Gwinei zorganizował internetową konferencję poświęconą temu problemowi. Celem spotkania było stworzenie ram kampanii uświadamiającej oraz struktur pomocowych dla ofiar przemocy i ich rodzin. W konferencji wzięło udział ok. 60 uczestników z całego kraju, wśród nich biskupi, księża i specjaliści z różnych dziedzin.
Na trzy miesiące przed planowanymi w Birmie wyborami, rząd tego azjatyckiego kraju podejmuje wysiłki w celu zaprowadzenia trwałego pokoju. Przywódcy polityczni i wojskowi próbują osiągnąć porozumienie z tuzinem uzbrojonych grup w sprawie utworzenia demokratycznego federalnego państwa, co wydaje się warunkiem wstępnym osiągnięcia trwałej zgody ponad podziałami etnicznymi. Od momentu odzyskania niepodległości w 1948 roku kraj zmaga się nieustannie z wewnętrznymi konfliktami.
O położenie kresu przemocy i wznowienie dialogu narodowego zaapelował do władz Republiki Gwinei arcybiskup stolicy tego afrykańskiego kraju. 18 października mają się tam odbyć wybory prezydenckie, które budzą wiele emocji, ponieważ po raz trzeci zamierza w nich startować obecny prezydent.
Ojciec Święty wyraził zaniepokojenie z powodu wzrostu napięcia w Mozambiku i znaczącego pogorszenia sytuacji humanitarnej w tym afrykańskim kraju. Papież rozmawiał w tej sprawie z bp. Luizem Fernando Lisboą, do którego niespodziewanie zadzwonił zapewniając go o swej solidarności i chęci pomocy.
Każdego roku, w lipcu i sierpniu, Kościół w Stanach Zjednoczonych organizuje na poziomie diecezjalnym oraz online zbiórkę, która tworzy następnie „Fundusz solidarności duszpasterskiej z Kościołem w Afryce”.
Papież Franciszek skierował przesłanie do parafii pod wezwaniem św. Rajmunda Nonnata w Buenos Aires z okazji zbliżającego się odpustu.
Władze tureckie postanowiły, że kolejny starożytny kościół bizantyński w Stambule, który od 1948 roku był muzeum, stanie się ponownie meczetem. Chodzi o sięgający IV wieku kościół Świętego Zbawiciela na Chorze - napisał grecki dziennik Kathimerini.
Wywiad przeprowadzony przez Charlesa de Pechpeyrou dla watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.
Niesamowite znalezisko na strychu zamku Oxburgh Hall w Norfolk - archeolodzy angielscy odkryli starożytne liturgiczne teksty i nuty, ukryte prawdopodobnie za panowania Elżbiety I, kiedy obrzędy katolickie zostały zakazane.
Rada Kościołów Bliskiego Wschodu wzywa do solidarności z Libanem.
Równo 20 lat temu Jan Paweł II spotkał się z ponad dwoma milionami młodych ludzi z całego świata na polach Tor Vergata pod Rzymem. Nazwał ich „stróżami poranka”, zaapelował, aby powiedzieli „tak” Chrystusowi i nie dali się pochłonąć przeciętności. Te słowa Papieża stały się programem dla całego pokolenia.
W liście skierowanym do międzynarodowej Papieskiej Akademii Mariologicznej Ojciec Święty wyraża swoje uznanie dla powołania wydziału badającego zjawiska kryminalne i mafijne, aby „uwolnić osobę Maryi od wpływu organizacji przestępczych”.
Po miesiącach pandemicznej przerwy do Lourdes znów wyruszyły pielgrzymki prowadzone przez wolontariuszy UNITALSI. Organizacja od ponad 100 lat organizuje dla niepełnosprawnych i chorych pielgrzymki do różnych międzynarodowych sanktuariów.
O spotkaniach bez piuski, mentalności ewangelizatora i leku na „drugą Irlandię” mówi bp Adrian Galbas.