Oświadczenie biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej wydane w związku z zapowiadaną na 10 lutego publikacją "Gazety Wyborczej".
- Ufamy w pełni procedurom wszczętym przez Kongregację Nauki Wiary - mówi ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej, po zapowiedzi publikacji "Gazety Wyborczej".
200 tys. Brazylijczyków wzięło udział w dorocznej procesji z figurą Matki Bożej Patronki Żeglarzy w Porto Alegre. W Brazylii Jej kult rozwinął się od czasów kolonizacji portugalskiej.
W Hiszpanii trwa doroczna kampania przeciwko głodowi, ubóstwu i nierówności. Od 60 lat organizuje ją katolicka organizacja pozarządowa Manos Unidas (Złączone Ręce).
Mimo podpisanego w zeszłym roku układu pokojowego pomiędzy rządem, a rebeliantami, w Republice Środkowoafrykańskiej sytuacja wciąż nie jest stabilna. Bojówkarze zgodzili się na rozbrojenie i utworzenie wraz z siłami rządowymi pokojowych jednostek specjalnych, jednak nie wszystkie grupy przestrzegają zawartego porozumienia. Wciąż dochodzi do ataków i grabieży.
W ostatnich 5 latach na kontynencie afrykańskim prawie 56 tysięcy dzieci doświadczyło ogromnej przemocy. Od 2014 roku ponad 11 tysięcy zostało zabitych lub ciężko rannych w wyniku różnych działań zbrojnych – alarmuje organizacja Save the Children.
Relikwie kanonizowanego w październiku ub. r. brytyjskiego kardynała Johna Henry Newmana (1801-1890) zostały skradzione z kaplicy w Birmingham. Brytyjski magazyn "Catholic Herald" poinformował, że kradzież miała miejsce 2 lutego br., a wspólnota parafialna prosi o wszelkie wskazówki, które pomogą w ujęciu sprawców. Chodzi o kawałek kości, który przypisuje się anglikańskiemu, a później nawróconemu na katolicyzm teologowi.
Po modlitwie Anioł Pański, Papież Franciszek po raz kolejny zaapelował o zakończenie wojny w Syrii i wezwał wspólnotę międzynarodową do interwencji w sprawie katastrofalnej sytuacji ludności cywilnej w tym kraju. Od początku pontyfikatu Ojciec Święty wstawiał się za cierpiącymi Syryjczykami, oferując konkretną pomoc uchodźcom.
Kaplica w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie jest miejscem niezliczonych modlitw: o cud, o pokój serca, o nadzieję. Od 25 lat pełni tu posługę ks. Lucjan Szczepaniak SCJ - teolog, lekarz i poeta.
Charyzmaty są darami Ducha Świętego i wszyscy, także biskupi, ciągle na nowo powinni odkrywać je w Jego szkole – napisał Papież w przesłaniu skierowanym do uczestników spotkania zorganizowanego z okazji 100. rocznicy urodzin Sługi Bożej Chiary Lubich, założycielki ruchu Focolari. Wśród uczestników jest 140 biskupów i kardynałów z 50 krajów świata.
Siostra Andrzeja Randon, najstarsza katolicka zakonnica na świecie, skończy we wtorek 11 lutego 116 lat. Mieszka w domu spokojnej starości Tulonie we Francji nad Morzem Śródziemnym.
W parafii Matki Bożej Różańcowej w Krakowie-Piaskach Nowych odbyła się Msza św. posłania Eweliny Gwóźdź, świeckiej misjonarki należącej do rodziny komboniańskiej, która na dwa lata wyjeżdża do Peru.
Niech czas, poprzedzający dzień beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, stanie się dla wszystkich okazją do przypomnienia sobie jego nauczania – zaznaczył abp Wojciech Polak, prymas Polski w liście przygotowującym do beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Był duchowym przewodnikiem Karola Wojtyły, mistykiem i ascetą, który łączył karmelitańską duchowość z salezjańskim zmysłem wychowania młodzieży. 9 lutego mija 119 lat od urodzin krawca z krakowskich Dębnik, Jana Tyranowskiego.
Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęło w 2018 r. aż 5475 petycji w sprawie złożonego rok wcześniej poselskiego wniosku o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisów pozwalających na przeprowadzanie tzw. aborcji eugenicznej. Petycje rozpatrywane były łącznie jako petycja wielokrotna, ale nie wiadomo, jak TK na nie odpowiedział - wynika z "Informacji o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2018 roku".
"Niech Najświętsza Dziewica pomaga nam być solą i światłem pośród ludzi, niosąc wszystkim życiem i słowem Dobrą Nowinę miłości Boga" - wezwał Franciszek podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Papież zaznaczył, że w obliczu przemocy, niesprawiedliwości i ucisku Kościół nie może zamykać się w sobie, ani kryć się w bezpieczeństwie własnego kręgu, ani porzucić swojej misji ewangelizacji i służby, ale z czułością poświęcać się maluczkim i ubogim, wysłuchiwać się w wołania ostatnich i wykluczonych.
Niebawem Papież Franciszek odwiedzi Maltę. Jego wizyta nastąpi prawdopodobnie przed latem, a plan Ojca Świętego obejmie prawdopodobnie przystanki zarówno na Malcie, jak i na wyspie Gozo – podaje strona internetowa należąca do tamtejszej archidiecezji.