W czwartek rano zmarła ciężko ranna ofiara eksplozji pieca gazowego, do której doszło w środę w madryckiej dzielnicy Latina, w centrum stolicy Hiszpanii. Służby kontynuują poszukiwania innych ewentualnych ofiar eksplozji.
Papież Franciszek zatwierdził dekret o uznaniu heroiczności jego cnót. Teraz potrzebne będzie jeszcze stwierdzenie cudu za jego przyczyną.
Ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski po rekonwalescencji wróci do pełnienia swoich obowiązków.
Przewodniczący amerykańskiego episkopatu abp José H. Gomez wezwał Joe Bidena w pierwszym dniu jego urzędowania do zaprzestania wspierania aborcji. Nowy prezydent podkreśla swoją katolickość, ale jego poglądy i obietnice przedwyborcze w istotnych punktach różniły się od zasad katolickiej nauki społecznej.
30 lat temu otworzyły się bramy koszar na duszpasterską posługę księży kapelanów. Dziś towarzyszą oni żołnierzom na poligonach, w szpitalach, koszarach i na misjach zagranicznych - powiedział PAP biskup polowy Wojska Polskiego gen. Józef Guzdek.
Lewicowe władze hiszpańskiego miasta Aguilar de la Frontera koło Kordoby zdecydowały o usunięciu historycznego Krzyża zakonu Karmelitanek Bosych, zwanego Krzyżem Poległych. Burmistrz Carmen Flores powołała się na ustawę o pamięci historycznej, która mówi m.in. o usuwaniu symboli reżimu Franco.
- W ciągu kilkudziesięciu lat nie zasypiemy potężnych przepaści, jakie kopaliśmy przez wieki - uważa o. prof. Andrzej Napiórkowski.
Zakończył się Rok Jubileuszowy 750. rocznicy śmierci bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia - założyciela paulińskiego zakonu. We Wrocławiu w dniu liturgicznego wspomnienia Błogosławionego, została odprawiona uroczysta Msza św. i poświęcona ikona bł. Euzebiusza. Tu został opracowany jej projekt.
„Chrześcijanie innych wyznań, z ich tradycjami, z ich historią, są darami Boga, są darami obecnymi na terenach naszych wspólnot diecezjalnych i parafialnych. Zacznijmy się za nich modlić, a jeśli to możliwe, to wraz z nimi” - zachęcił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W swojej katechezie papież nawiązał do obchodzonego właśnie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Była ona transmitowana z biblioteki Pałacu Apostolskiego przez media watykańskie.
O konieczności modlitwy za obejmującego dziś obowiązki nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Josepha R. Bidena, Jr., przypomniał w swoim artykule na łamach portalu „The First Things” znany publicysta katolicki, George Weigel.
Madrycki budynek, w którego eksplozji 20 stycznia po południu zginęły co najmniej trzy osoby, należał do Kościoła katolickiego.
Papież Franciszek w depeszy gratulacyjnej do nowego prezydenta USA Joe Bidena zapewnił go o swojej modlitwie o to, by Bóg obdarzył go "mądrością i siłą". Zaapelował do 46. prezydenta o kierowanie się szacunkiem dla praw i godności każdej osoby.
Rośnie napięcie w Gwatemali, w kraju, przez który przechodzą karawany migrantów z Hondurasu. Ich celem są Stany Zjednoczone; wierzą, że znajdą tam lepszy byt niż życie w głodzie w swoim kraju.
Im pilniejsza jest potrzeba głoszenia Ewangelii naszemu światu, tym bardziej powinniśmy się starać o przywrócenie jedności Kościoła. Zwraca na to uwagę przewodniczący włoskiego Stowarzyszenia na rzecz Działalności Ekumenicznej. Jest to jedna z najstarszych instytucji ekumenicznych, która wyrosła na gruncie katolickim w środowisku wiernych świeckich.
„Działalność instytucji katolickich ma podstawowe znaczenia dla odbudowania zaufania w kraju, który jest bliski utraty nadziei” – tak obecną sytuację w Syrii ocenia nuncjusz apostolski w tym kraju, kard. Mario Zenari.
Nawet w trudnym czasie ograniczeń wywołanych pandemią dialog ekumeniczny się nie zatrzymał. Poszukiwanie jedności chrześcijan w czasach koronawirusa częściej przekładało się na wspólne projekty solidarności i wsparcia dla potrzebujących.
- Kiedy się poznajemy nawzajem, wtedy znika nieufność uprzedzenia. Studiuję islam po to, aby wiedzieć, co jest ważne dla osoby przede mną, która czyta Koran, chodzi do meczetu, modli się pięć razy dziennie - mówi s. Iwona Cholewińska MSOLA.
Pierwsza grupa 25 osób bezdomnych została w środę zaszczepiona przeciwko koronawirusowi w Watykanie - podało biuro prasowe. Preparat otrzymali podopieczni urzędu papieskiego jałmużnika kardynała Konrada Krajewskiego.
Był jednym z liderów Nowej Ewangelizacji w Polsce. Uważał, że trzeba iść do młodych tam, gdzie są, a nie wołać ich do siebie. Zainicjował akcje, które będą trwać. Po każdym człowieku jest wyrwa, a po takim człowieku jest duża wyrwa – powiedział KAI we wspomnieniu o śp. ks. Arturze Godnarskim, inicjatorze „Przystanku Jezus”, abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.
W porównaniu z badaniem sprzed miesiąca poprawił się społeczny odbiór działalności Kościoła katolickiego. Dobrze jest on oceniany przez 46 proc. Polaków, źle przez 42 proc., w grudniu było to odpowiednio 41 i 47 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS na temat oceny działania różnych instytucji w Polsce.