Ekumenizm powinien przyśpieszyć

Im pilniejsza jest potrzeba głoszenia Ewangelii naszemu światu, tym bardziej powinniśmy się starać o przywrócenie jedności Kościoła. Zwraca na to uwagę przewodniczący włoskiego Stowarzyszenia na rzecz Działalności Ekumenicznej. Jest to jedna z najstarszych instytucji ekumenicznych, która wyrosła na gruncie katolickim w środowisku wiernych świeckich.

Pietro Stefani przyznaje, że dzisiaj często dochodzi do ekumenicznych spotkań i coraz lepsze są wzajemne relacje między wyznawcami różnych wyznań chrześcijańskich. To jednak nie wystarczy. Trzeba też dążyć do przezwyciężenia podziałów historycznych i doktrynalnych.

„Żyjemy w trudnych i złożonych czasach, nie tylko ze względu na panującą w świecie pandemię, ale dlatego, że w wielu regionach świata, a szczególnie w Europie, chrześcijaństwo staje się coraz mniej obecne w przestrzeni publicznej, ma coraz mniejszy wpływ na społeczeństwo. Jeśli Kościoły się nie pojednają, by głosić przesłanie Ewangelii, to chrześcijaństwo będzie coraz bardziej zagrożone, zwłaszcza w porównaniu z innymi epokami, kiedy Kościoły były bardziej obecne w terenie. W ekumenizmie nie chodzi zatem jedynie o spotkania, o dobrosąsiedzkie relacje, ale o to, by przekazywać przyszłym pokoleniom przesłanie Ewangelii – powiedział Radiu Watykańskiemu Pietro Stefani. - Papież Franciszek dzięki łatwości nawiązywania relacji, doprowadził do bardzo ważnych spotkań z przedstawicielami innych wyznań. Bardziej złożona jest jednak sytuacja na polu zagadnień historyczno-teologicznych, które podejmuje się od kilkudziesięciu lat i w sprawie których nadal toczy się dyskusja. Są one na tyle ważne, że nie można przejść ponad nimi dzięki samym tylko spotkaniom, które też oczywiście trzeba kontynuować.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10