Strona ministerialna pozostaje głucha na argumenty dotyczące nauczania religii w szkołach, co budzi uzasadniony sprzeciw. Przede wszystkim chodzi tu nie tylko o zmianę przepisów, ale o przestrzeganie już obowiązującego prawa – powiedział prof. Piotr Tomasik, koordynator Biura Programowania Katechezy przy Komisji KEP ds. Wychowania Katolickiego, pracownik Wydziału Teologicznego UKSW. W rozmowie z KAI poruszył m.in. temat ograniczania lekcji religii w szkołach, przyszłość katechezy parafialnej, jakości nauczania religii oraz potrzeby współpracy państwa z Kościołem w tym temacie.
W czasach, kiedy żył Jan Paweł II nie było takiego drugiego człowieka, który tak wiele przyczyniłby się i tak wiele zrobił dla pokoju w świecie - wskazał w homilii biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, który przewodniczył Mszy św. sprawowanej w czwartek rano w Bazylice św. Piotra.
Według nowego raportu Amerykańskiej Komisji ds. Wolności Religijnej (USCIRF) Rosja nadal dopuszcza się „szczególnie poważnych” naruszeń wolności religijnej wobec mniejszości w swoim kraju i na okupowanych przez siebie terytoriach Ukrainy. Raport z 30 czerwca, który szczegółowo opisuje przypadki łamania wolności religijnej w 2024 r. i na początku 2025 r., wskazuje na ciągłe „intensywne prześladowania” ukraińskich chrześcijan prawosławnych, katolików i protestantów.
Nowe wytyczne wychowania seksualnego w katolickich szkołach archidiecezji hamburskiej promują agendę LGBT i są, według ekspertów, owocem niemieckiej Drogi Synodalnej. Jak pisze National Catholic Register, rodzice katoliccy są pozbawieni możliwości ochrony dzieci — nauczanie domowe jest w Niemczech zakazane, a podatek kościelny obowiązkowy. Niektórzy aktywiści liczą na interwencję Papieża Leona XIV.
Abp de Moulins-Beaufort zauważył, że przez ostatnie lata Bóg pasł Kościół we Francji „rózgą żelazną”. Ale zarazem pozwolił mu też doświadczyć szczególnej łaski w postaci wzmożonego zainteresowania wiarą zwłaszcza ze strony ludzi młodych.