Leon XIV, w lipcowej intencji modlitewnej, zachęca nas, by poświęcić chwilę na modlitwę, prosząc Ducha Świętego o łaskę słuchania Jego głosu.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rozporządzenie MEN, przewidujące, że od 1 września br. religia lub etyka będą się odbywać w szkołach w wymiarze jednej godziny tygodniowo, jest niezgodne z konstytucją. Minister edukacji arbitralnie ukształtował treść rozporządzenia - podkreślono w uzasadnieniu wyroku.
Minionej nocy, w miejscu, którym opiekują się Siostry Franciszkanki od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej, schronienie znalazła nowo narodzona dziewczynka. „Wzruszenie jest ogromne, to pierwsze dzieciątko znalezione w naszym oknie” – mówi Radiu Watykańskiemu-Vatican News siostra franciszkanka Magdalena Pokrzywińska.
Prezydent Andrzej Duda przybył z wizytą oficjalną do Watykanu. Został przyjęty przez Papieża Leona XIV, spotkał się także z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem
Wystawa, na którą składa się osiem rzeźb kanadyjskiego artysty Timothy’ego Schmalza, będzie towarzyszyć pielgrzymom przybywającym do Rzymu podczas Jubileuszu 2025.
Strona ministerialna pozostaje głucha na argumenty dotyczące nauczania religii w szkołach, co budzi uzasadniony sprzeciw. Przede wszystkim chodzi tu nie tylko o zmianę przepisów, ale o przestrzeganie już obowiązującego prawa – powiedział prof. Piotr Tomasik, koordynator Biura Programowania Katechezy przy Komisji KEP ds. Wychowania Katolickiego, pracownik Wydziału Teologicznego UKSW. W rozmowie z KAI poruszył m.in. temat ograniczania lekcji religii w szkołach, przyszłość katechezy parafialnej, jakości nauczania religii oraz potrzeby współpracy państwa z Kościołem w tym temacie.
W czasach, kiedy żył Jan Paweł II nie było takiego drugiego człowieka, który tak wiele przyczyniłby się i tak wiele zrobił dla pokoju w świecie - wskazał w homilii biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, który przewodniczył Mszy św. sprawowanej w czwartek rano w Bazylice św. Piotra.
Według nowego raportu Amerykańskiej Komisji ds. Wolności Religijnej (USCIRF) Rosja nadal dopuszcza się „szczególnie poważnych” naruszeń wolności religijnej wobec mniejszości w swoim kraju i na okupowanych przez siebie terytoriach Ukrainy. Raport z 30 czerwca, który szczegółowo opisuje przypadki łamania wolności religijnej w 2024 r. i na początku 2025 r., wskazuje na ciągłe „intensywne prześladowania” ukraińskich chrześcijan prawosławnych, katolików i protestantów.
Nowe wytyczne wychowania seksualnego w katolickich szkołach archidiecezji hamburskiej promują agendę LGBT i są, według ekspertów, owocem niemieckiej Drogi Synodalnej. Jak pisze National Catholic Register, rodzice katoliccy są pozbawieni możliwości ochrony dzieci — nauczanie domowe jest w Niemczech zakazane, a podatek kościelny obowiązkowy. Niektórzy aktywiści liczą na interwencję Papieża Leona XIV.
Abp de Moulins-Beaufort zauważył, że przez ostatnie lata Bóg pasł Kościół we Francji „rózgą żelazną”. Ale zarazem pozwolił mu też doświadczyć szczególnej łaski w postaci wzmożonego zainteresowania wiarą zwłaszcza ze strony ludzi młodych.