"Największym moim pragnieniem jest, aby w Ukrainie zakończyła się wojna, aby zapanował pokój i nikt nie ginął a ludzie mogli powrócić do swoich domów, odbudować je i spać spokojnie, bez obawy, że w nocy zerwie ich alarm przeciwlotniczy” – podkreśla eparcha (biskup) Włodzimierz Juszczak, który 19 czerwca br. obchodził 25-lecie święceń biskupich.
– Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść. Chcemy być Kościołem, który doświadczywszy tak wielkich trudności, może wstać mocą krzyża Jezusa – powiedział bp Artur Ważny w swojej homilii. W Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu odbył się dziś ingres bp. Artura Ważnego. Mszy św. przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce.
Papież Franciszek spotkał się w sobotę z ambasadorem Rosji przy Stolicy Apostolskiej Iwanem Sołtanowskim - poinformowało watykańskie biuro prasowe. Nieznane są szczegóły audiencji.
Arcybiskup Carlo Maria Viganò, oskarżony o rozłam w Kościele, odmówił udziału w pozasądowym postępowaniu karnym Watykanu.
Papież przyjął prezydium Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej. Przyznał, że Europa jest osłabiona i dlatego trzeba zabiegać, aby była ona kontynentem silnym pod względem moralnym – powiedział po audiencji bp Czesław Kozon z Kopenhagi, który jest wiceprzewodniczącym COMECE.
To na froncie innowacji technicznych rozegra się przyszłość gospodarki, cywilizacji i samej ludzkości. Dlatego trzeba tak nimi pokierować, aby respektowały prymat godności człowieka – powiedział Papież do uczestników watykańskiego kongresu o sztucznej inteligencji. Został on zorganizowany przez Fundację Centessimus Annus Pro Pontifice. Franciszek podkreślił, że temat ten zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ sztuczna inteligencja ma przełomowe znaczenie dla gospodarki i społeczeństwa.
Podczas spotkania w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, w trakcie ogłaszania zmian personalnych, abp Marek Jędraszewski zawiadomił zebranych, że w związku z rychłym ukończeniem 75 lat złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z urzędu arcybiskupa metropolity krakowskiego.
Myślę, że ułatwienie aborcji spowoduje wręcz przeciwny skutek, czego nie spodziewają się ci, którzy ją liberalizują – mówi w rozmowie z KAI ginekolog, położnik prof. Ewa Dmoch-Gajzlerska. Odniosła się także do ukarania Pabianickiego Centrum Medycznego przez Ministerstwo Zdrowia za odmowę abortowania nienarodzonego dziecka. – Jak można karać za cokolwiek szpital, jeżeli nie popełniono błędu medycznego – zapytuje. Szpital musi zapłacić ponad 500 tys. złotych kary. NFZ kontroluje też pozostałe placówki.
Jakie jest miejsce Kościoła w rzeczywistości demokratycznego państwa oraz czy, i na ile może angażować się w życie publiczne? Jaki winien być jego stosunek do polityki? Czy w Polsce Kościół katolicki jest uprzywilejowany oraz czy relacje między nim a państwem spełniają współczesne kryteria europejskie i międzynarodowe? Przypominamy podstawowe zasady wynikające z nauczania społecznego Kościoła jak i współczesnych systemów prawnych.