Franciszkanie w Polsce są od ponad 750 lat. Swoje pierwsze kroki na polskiej ziemi stawiali na Dolnym Śląsku.
W początkach swojej obecności na ziemi polskiej franciszkanie zadomowili się w okolicach Wrocławia i Złotoryi. Ich pobyt w Złotoryi jest poświadczony od poł. XIII w., lecz – według tradycji – sprowadziła ich już św. Jadwiga. – Od średniowiecza mieliśmy na tych ziemiach sporo domów zakonnych – mówi o. Piotr Bielenin OFMConv.
Ewangelizatorzy i męczennicy
Kiedy po wojnie franciszkanie zostali wypędzeni ze wschodnich ziem II RP, przyjeżdżali na Dolny Śląsk, gdzie starali się krzewić Ewangelię.
Dziś posługę duszpasterską i katechetyczną pełnią tu franciszkanie konwentualni (OFMConv), franciszkanie (OFM) i Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi (CSFM). Największą parafią franciszkańską jest legnicka wspólnota parafii pw. św. Jana Chrzciciela. Sam książę legnicki Henryk V Brzuchacz ofiarował franciszkanom działkę pod budowę kościoła i klasztoru, na której wznoszą się obecnie budynki z XVIII w.
Od samego początku obecności zgromadzenia w Polsce istniał też III Zakon. Jednym z owoców pracy duszpasterskiej jest katolicka szkoła, która powstała z dawnego Niższego Seminarium Duchownego. Z tym ostatnim związani są również dwaj słudzy Boży – ojcowie Zbigniew i Michał, którzy zginęli za wiarę w Peru. – Ich proces beatyfikacyjny na poziomie diecezjalnym już się zakończył i czekamy na decyzję Watykanu – mówi o. Bielenin. Innym owocem pracy duszpasterskiej są powołania – na przykład pochodzący z Kamiennej Góry bp Stanisław Dowlaszewicz pracuje dziś w diecezji Santa Cruz Della Sierra w Boliwii.
Młodzi o franciszkanach
Główne uroczystości pobytu franciszkanów w Polsce będą obchodzone na Rynku krakowskim. Na Dolnym Śląsku podobna uroczystość będzie miała miejsce w Legnicy 26 września. Tego dnia w katedrze spotka się cała diecezjalna rodzina franciszkańska. – Może nie będą to tak wielkie uroczystości jak w Krakowie, ale na pewno godnie uczcimy kilkuwiekową obecność franciszkanów. Szczegółów na razie nie chcę zdradzać – mówi o. Bielenin.
Od kilku miesięcy w szkołach odbywają się konkursy, których tematem przewodnim jest postać św. Franciszka z Asyżu. Pierwszy – konkurs plastyczny – nosi tytuł „Św. Franciszek i przyjaciele” i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i placówek pozaszkolnych. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi już 21 marca.
Drugi konkurs – „Św. Franciszek i niekochana Miłość” – dotyczy przedstawień teatralnych. Adresowany jest – tak jak poprzedni – do uczniów wszystkich rodzajów szkół oraz placówek pozaszkolnych. Dolnośląskie eliminacje rejonowe odbędą się 7 marca w rejonach: Legnica, Lwówek Śląski, Kowary, Szklarska Poręba i Pieńsk. Finał również zaplanowano na 21 marca w kościele franciszkanów w Legnicy.
Trzecią propozycją konkursową jest VI Przegląd Piosenki Religijnej „Śpiewajmy Panu ze św. Franciszkiem”. Ta skierowana jest tylko do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Zgłoszenia z dopiskiem „Piosenka franciszkańska” należy składać do 15 kwietnia pod adresem Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej. Konkurs odbędzie się 28 kwietnia 2009 roku w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.