800 lat zgromadzenia franciszkanów Pokój i dobro od wieków

Franciszkanie w Polsce są od ponad 750 lat. Swoje pierwsze kroki na polskiej ziemi stawiali na Dolnym Śląsku.

W początkach swojej obecności na ziemi polskiej franciszkanie zadomowili się w okolicach Wrocławia i Złotoryi. Ich pobyt w Złotoryi jest poświadczony od poł. XIII w., lecz – według tradycji – sprowadziła ich już św. Jadwiga. – Od średniowiecza mieliśmy na tych ziemiach sporo domów zakonnych – mówi o. Piotr Bielenin OFMConv.

Ewangelizatorzy i męczennicy
Kiedy po wojnie franciszkanie zostali wypędzeni ze wschodnich ziem II RP, przyjeżdżali na Dolny Śląsk, gdzie starali się krzewić Ewangelię.

Dziś posługę duszpasterską i katechetyczną pełnią tu franciszkanie konwentualni (OFMConv), franciszkanie (OFM) i Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi (CSFM). Największą parafią franciszkańską jest legnicka wspólnota parafii pw. św. Jana Chrzciciela. Sam książę legnicki Henryk V Brzuchacz ofiarował franciszkanom działkę pod budowę kościoła i klasztoru, na której wznoszą się obecnie budynki z XVIII w.

Od samego początku obecności zgromadzenia w Polsce istniał też III Zakon. Jednym z owoców pracy duszpasterskiej jest katolicka szkoła, która powstała z dawnego Niższego Seminarium Duchownego. Z tym ostatnim związani są również dwaj słudzy Boży – ojcowie Zbigniew i Michał, którzy zginęli za wiarę w Peru. – Ich proces beatyfikacyjny na poziomie diecezjalnym już się zakończył i czekamy na decyzję Watykanu – mówi o. Bielenin. Innym owocem pracy duszpasterskiej są powołania – na przykład pochodzący z Kamiennej Góry bp Stanisław Dowlaszewicz pracuje dziś w diecezji Santa Cruz Della Sierra w Boliwii.

Młodzi o franciszkanach
Główne uroczystości pobytu franciszkanów w Polsce będą obchodzone na Rynku krakowskim. Na Dolnym Śląsku podobna uroczystość będzie miała miejsce w Legnicy 26 września. Tego dnia w katedrze spotka się cała diecezjalna rodzina franciszkańska. – Może nie będą to tak wielkie uroczystości jak w Krakowie, ale na pewno godnie uczcimy kilkuwiekową obecność franciszkanów. Szczegółów na razie nie chcę zdradzać – mówi o. Bielenin.

Od kilku miesięcy w szkołach odbywają się konkursy, których tematem przewodnim jest postać św. Franciszka z Asyżu. Pierwszy – konkurs plastyczny – nosi tytuł „Św. Franciszek i przyjaciele” i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i placówek pozaszkolnych. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi już 21 marca.

Drugi konkurs – „Św. Franciszek i niekochana Miłość” – dotyczy przedstawień teatralnych. Adresowany jest – tak jak poprzedni – do uczniów wszystkich rodzajów szkół oraz placówek pozaszkolnych. Dolnośląskie eliminacje rejonowe odbędą się 7 marca w rejonach: Legnica, Lwówek Śląski, Kowary, Szklarska Poręba i Pieńsk. Finał również zaplanowano na 21 marca w kościele franciszkanów w Legnicy.

Trzecią propozycją konkursową jest VI Przegląd Piosenki Religijnej „Śpiewajmy Panu ze św. Franciszkiem”. Ta skierowana jest tylko do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Zgłoszenia z dopiskiem „Piosenka franciszkańska” należy składać do 15 kwietnia pod adresem Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej. Konkurs odbędzie się 28 kwietnia 2009 roku w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7