Dekret definitywnego zatwierdzenia statutu Drogi Neokatechumenalnej został 13 czerwca ogłoszony w siedzibie Papieskiej Rady ds. Świeckich.
Kierujący tą dykasterią kard. Stanisław Ryłko wręczył dokument międzynarodowej ekipie odpowiedzialnej za Drogę. W skład tej grupy wchodzą aktualnie: Hiszpanie Kiko Argüello i Carmen Hernández, którzy w 1964 r. zapoczątkowali te wspólnoty w slumsach Madrytu, oraz Włoch ks. Mario Pezzi. Papieska Rada ds. Świeckich – jak czytamy w jej komunikacie – podjęła decyzję o zatwierdzeniu tekstu po dokładnej rewizji i wniesieniu pewnych niezbędnych modyfikacji. Pragnie ona, aby definitywnie przyjęty dokument stał się dobrym narzędziem służącym tej rzeczywistości kościelnej, pozwalając jej nadal wnosić wkład w dobro całego Kościoła.
Jak stwierdził kard. Ryłko, „przekazanie przez Papieską Radę ds. Świeckich statutu jakiejś rzeczywistości kościelnej oznacza potwierdzenie przez Kościół autentyczności stojącego u początków jej charyzmatu. W szczególności dotyczy to Drogi Neokatechumenalnej, która ma długą, ponad 40-letnią historię. Wnosi ona w życie Kościoła wiele owoców. Głęboko zmieniła życie tylu ludzi. Przyczyniła się do odbudowania licznych rodzin. Wzbudziła wiele powołań kapłańskich i zakonnych. Dużo wniosła w wysiłek nowej ewangelizacji”.
Statut Drogi Neokatechumenalnej Papieska Rada ds. Świeckich zatwierdziła najpierw „ad experimentum” 29 czerwca 2002 r. Przewidywany okres próbny z pięciu lat przedłużył się prawie do siedmiu. Jak zwraca uwagę międzynarodowa ekipa odpowiedzialna za Drogę w wydanym dziś komunikacie, wiązało się to z ogromną różnorodnością owoców tego narzędzia inicjacji chrześcijańskiej dorosłych, jakim jest neokatechumenat. Należą do nich: odnowa parafii, działalność katechistów wędrownych i rodzin w misji, formacja księży dla nowej ewangelizacji w diecezjalnych seminariach misyjnych „Redemptoris Mater”, których jest już na świecie ponad 70. Dlatego statut wchodzi w kompetencje pięciu watykańskich dykasterii, które musiały go przebadać. Prócz Papieskiej Rady ds. Świeckich są to Kongregacje Nauki Wiary, Kultu Bożego, Duchowieństwa i Edukacji Katolickiej.
W komunikacie przypomniano życzliwość i zrozumienie, okazane Drodze Neokatechumenalnej przez Pawła VI, Jana Pawła II i Benedykta XVI. Obecny Papież zetknął się z tą rzeczywistością już w 1974 r. jako profesor teologii w Ratyzbonie i pomógł w jej wprowadzeniu w Niemczech. Jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Joseph Ratzinger zajmował się zbadaniem i zatwierdzeniem zawartości teologicznej katechez poszczególnych etapów neokatechumenatu.
W Polsce Droga Neokatechumenalna jest obecna od 33 lat. Pierwsze katechezy 1975 r. przeprowadził z ekipą włoskich katechistów wędrownych w Lublinie o. Alfred Cholewiński SI.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.