Zatwierdzenie Drogi Neokatechumenalnej

Dekret definitywnego zatwierdzenia statutu Drogi Neokatechumenalnej został 13 czerwca ogłoszony w siedzibie Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Kierujący tą dykasterią kard. Stanisław Ryłko wręczył dokument międzynarodowej ekipie odpowiedzialnej za Drogę. W skład tej grupy wchodzą aktualnie: Hiszpanie Kiko Argüello i Carmen Hernández, którzy w 1964 r. zapoczątkowali te wspólnoty w slumsach Madrytu, oraz Włoch ks. Mario Pezzi. Papieska Rada ds. Świeckich – jak czytamy w jej komunikacie – podjęła decyzję o zatwierdzeniu tekstu po dokładnej rewizji i wniesieniu pewnych niezbędnych modyfikacji. Pragnie ona, aby definitywnie przyjęty dokument stał się dobrym narzędziem służącym tej rzeczywistości kościelnej, pozwalając jej nadal wnosić wkład w dobro całego Kościoła.

Jak stwierdził kard. Ryłko, „przekazanie przez Papieską Radę ds. Świeckich statutu jakiejś rzeczywistości kościelnej oznacza potwierdzenie przez Kościół autentyczności stojącego u początków jej charyzmatu. W szczególności dotyczy to Drogi Neokatechumenalnej, która ma długą, ponad 40-letnią historię. Wnosi ona w życie Kościoła wiele owoców. Głęboko zmieniła życie tylu ludzi. Przyczyniła się do odbudowania licznych rodzin. Wzbudziła wiele powołań kapłańskich i zakonnych. Dużo wniosła w wysiłek nowej ewangelizacji”.

Statut Drogi Neokatechumenalnej Papieska Rada ds. Świeckich zatwierdziła najpierw „ad experimentum” 29 czerwca 2002 r. Przewidywany okres próbny z pięciu lat przedłużył się prawie do siedmiu. Jak zwraca uwagę międzynarodowa ekipa odpowiedzialna za Drogę w wydanym dziś komunikacie, wiązało się to z ogromną różnorodnością owoców tego narzędzia inicjacji chrześcijańskiej dorosłych, jakim jest neokatechumenat. Należą do nich: odnowa parafii, działalność katechistów wędrownych i rodzin w misji, formacja księży dla nowej ewangelizacji w diecezjalnych seminariach misyjnych „Redemptoris Mater”, których jest już na świecie ponad 70. Dlatego statut wchodzi w kompetencje pięciu watykańskich dykasterii, które musiały go przebadać. Prócz Papieskiej Rady ds. Świeckich są to Kongregacje Nauki Wiary, Kultu Bożego, Duchowieństwa i Edukacji Katolickiej.

W komunikacie przypomniano życzliwość i zrozumienie, okazane Drodze Neokatechumenalnej przez Pawła VI, Jana Pawła II i Benedykta XVI. Obecny Papież zetknął się z tą rzeczywistością już w 1974 r. jako profesor teologii w Ratyzbonie i pomógł w jej wprowadzeniu w Niemczech. Jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Joseph Ratzinger zajmował się zbadaniem i zatwierdzeniem zawartości teologicznej katechez poszczególnych etapów neokatechumenatu.

W Polsce Droga Neokatechumenalna jest obecna od 33 lat. Pierwsze katechezy 1975 r. przeprowadził z ekipą włoskich katechistów wędrownych w Lublinie o. Alfred Cholewiński SI.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6