Biskupi Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego zwracają uwagę na tragiczną sytuację humanitarną w Górnym Karabachu, który został praktycznie odcięty od świata przez władze Azerbejdżanu. Brak tam podstawowych środków do życia i lekarstw. W najtrudniejszej sytuacji są osoby starsze, kobiety w ciąży i chorzy. W specjalnym komunikacie hierarchowie porównują tę sytuację do „klasycznego wyrazu ludobójstwa”.
„Pytamy się dziś siebie: jak nie zmęczyć się obroną ludzkiego życia? Być może Europa i świat zadają sobie pytanie: jak nie zmęczyć się wojną na Ukrainie?” – mówi w swoim cotygodniowym orędziu abp Światosław Szewczuk. Jak wskazuje, „niestety, jesteśmy teraz w szczytowym momencie walki obronnej”. Najeżdżający Rosjanie brutalnie atakują południe jego ojczyzny. Za pisarzem Antoinem de Saint-Exupérym hierarcha zaznacza więc, że należy wytrwać w miłości, bo to ona pozwala przejść przez trudności.
Podczas prowadzonych prac renowacyjnych okazało się, że podziemia kościoła pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy mają swoje tajemnice. Pod kaplicą Trzech Króli natrafiono na pomieszczenie, a w nim na zdobiony polichromią sarkofag z XVII w.
Trzy elementy Światowych Dni Młodzieży pozostawiają w nas wielkie wrażenie. Chodzi o prostą, spontaniczną, czystą radość; piękną, mocną wiarę w tych ludziach oraz proroctwo o nowym świecie, już obecnym wśród nas – podsumował lizbońskie wydarzenie tamtejszy metropolita, kard. Manuel Clemente. Podkreślał np. atmosferę modlitwy i wyciszenia 1,5-milionowego tłumu podczas adoracji eucharystycznej. „Kościół portugalski otrzyma tego owoce” – podsumował.
Po 32 latach ŚDM ponownie odbędą się w Azji. To wielka szansa dla nas wszystkich – mówi Radiu Watykańskiemu arcybiskup Seulu, Peter Chung Soon-taick. Dodaje, że cieszą się nie tylko Koreańczycy, ale w ogóle chrześcijanie na Dalekim Wschodzie. On sam liczy na międzynarodową, regionalną współpracę.
– Jestem pewien, że Wspólnota oczyszczona z tego, co było niewłaściwe, jak łan pszeniczny z kąkolu ludzkiego grzechu, będzie przynosić jeszcze większe owoce w Kościele – napisał abp Wacław Depo w liście do byłych i obecnych Członków Wspólnoty Przymierza Rodzin MAMRE.
Myślę o was w tym czasie, kiedy wraz z nastaniem lata macie być może trochę odpoczynku po duszpasterskich trudach ostatnich miesięcy – pisze Franciszek do kapłanów diecezji rzymskiej. Tłumaczy, że poprzez ten specjalny list chce nade wszystko wyrazić wdzięczność za świadectwo i służbę księży.
Diecezja Minna w Nigerii poinformowała o uprowadzeniu w czwartek, 3 sierpnia, ks. Paula Sanogo, członka zgromadzenia Misjonarzy Afryki Ojców Białych i kleryka Melchiora, również z tego zgromadzenia, który odbywał swój staż pastoralny. Obaj pracowali w parafii św. Łukasza w Gyedna w stanie Niger.
Ok. 60 osób zgłosiło swój udział w obozie roboczym młodzieży przygotowującej prawosławne sanktuarium na Świętej Górze Grabarce k. Siemiatycz (Podlaskie) do uroczystości Przemieniania Pańskiego, które tradycyjnie odbędą się tam 18-19 sierpnia.
W sądeckiej bazylice został poświęcony monumentalny obraz „Jezu Przemieniony - błogosław nam”.
Zakonnicy z pl. Dominikańskiego rozpoczęli akcję zbiórkową na dokończenie ratunkowego remontu dachu Starego Refektarza, który chroni cenne barokowe wnętrze. To najstarsza część klasztoru, w której odbywa się wiele spotkań.
Tak wiele biegaliście w tych miesiącach, w tych dniach, ale zawsze z błyskiem w oczach. Dziękuję! – mówił Franciszek do 25 tys. wolontariuszy, którzy pomagali zorganizować Światowe Dni Młodzieży. Wskazał, że w ten właśnie sposób byli jak Maryja udająca się z pośpiechem do Elżbiety, która wyrusza, by z radością służyć.
Modlitwa o pokój, problem molestowania seksualnego małoletnich, stan zdrowia papieża i plany kolejnych jego podróży apostolskich, relacja między otwartością Kościoła a zastrzeżeniem posługi święceń dla mężczyzn to niektóre kwestie poruszone przez papieża podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu lecącego z Lizbony do Rzymu.