Pierwsze wspomnienie liturgiczne Jana Pawła II

Uroczyste Msze św. odprawiane według specjalnego formularza, intronizacja relikwii, procesje, czuwania modlitewne – tak po raz pierwszy Kościół w Polsce obchodził 22 października wspomnienie liturgiczne bł. Jana Pawła II, wyniesionego na ołtarze 1 maja tego roku. Papieża Polaka wspominano dziś także poza granicami naszego kraju.

Poznań
Już w wigilię pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II, w poznańskim kościele pw. Wszystkich Świętych biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Marek Jędraszewski mówił o wielkiej odwadze Jana Pawła II w głoszeniu Chrystusa i jego miłości do krzyża.
– Trzydzieści trzy lata temu zgromadzeni na placu św. Piotra w Rzymie, podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat, usłyszeli wezwanie: „Nie lękajcie się otworzyć serc i drzwi dla Chrystusa” – przypomniał. Zwrócił też uwagę na wymowny gest papieża, który po uroczystej Eucharystii wyszedł do tłumów i podniósł wysoko pastorał. Nawiązał do legendy chrześcijańskiej, według której cesarz Konstantyn, który w 312 r. nad Tybrem stanął do walki z liczniejszą armią Makcencjusza, miał zobaczyć na niebie znak krzyża i widniejący pod nim napis: „W tym znaku zwyciężysz”. – W tym znaku zwyciężyło chrześcijaństwo – podkreślił kaznodzieja.
Jak zaznaczył, „Jan Paweł II – człowiek wielkiej odwagi i miłości do krzyża w tym roku został wyniesiony do chwały ołtarzy”. Nazwał go też „pasterzem naszych czasów”. - Dzisiaj modlimy się, by Bóg zechciał sprawić, byśmy mogli o nim mówić święty – powiedział bp Jędraszewski. Zgromadzeni w poznańskim kościele środowisk twórczych modlili się przez wstawiennictwo bł. Jana Pawła II o pomyślność dla Polski.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Zdzisław Fortuniak przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II w poznańskim kościele pw. św. Marcina. - Jan Paweł II był prorokiem, widzącym, obdarzony Duchem Bożym – mówił w homilii.
Zdaniem bp. Fortuniaka nikt bardziej niż papież Polak nie zabiegał o jedność i pokój na świecie. – Czynił to z największą pokorą, wiedząc, że wiele podziałów ma źródło w minionych wydarzeniach – podkreślił kaznodzieja. Jako pierwszy dokonywał znaku oczyszczenia pamięci.
Bp Fortuniak zwrócił uwagę, że Jana Pawła II można nazwać prorokiem nowej ewangelizacji świata, w którym Bóg jest wielkim nieobecnym. – Mając Ducha Bożego dostrzegał to także w naszej ojczyźnie – stwierdził bp Fortuniak. Jak zauważył, papież Polak stał się ziarnem rzuconym w ziemię. – Owoce jego działalności zobaczymy w czasie Bogu wiadomym – przekonywał biskup.
Bp Fortuniak odprawił też pierwszą Sumę odpustową w nowo wybudowanym kościele pw. bł. Jana Pawła II w Luboniu-Żabikowie koło Poznania, pierwszej świątyni pod tym wezwaniem w archidiecezji poznańskiej. Relikwie krwi bł. Jana Pawła II, które zostały uczczone podczas uroczystości odpustowej, parafia w Luboniu-Żabikowie otrzymała od kard. Stanisława Dziwisza podczas pielgrzymki dziękczynnej archidiecezji poznańskiej za beatyfikację papieża Polaka do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, która odbyła się we wrześniu br.

Warszawa
W wigilię pierwszego po beatyfikacji wspomnienia bł. Jana Pawła II w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w warszawskiej Zielonce abp Henryk Hoser zachęcał wiernych, aby biorąc przykład z bł. Jana Pawła II przemieniali rzeczywistość w której żyją. – Trzeba znowu przepoić świat światłem ewangelii. Trzeba mu ukazać wspaniałe stworzenie, które wyszło z rąk Bożych – podkreślił ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.
Nawiązując w homilii do postaci bł. Jana Pawła II abp Hoser podkreślił, że był on ‘papieżem świata zglobalizowanego’, którego tempo i kierunek przemian coraz częściej budzi w człowieku lęk. Jednak zdaniem bp. warszawsko-praskiego „globalizacji świata laickiego chrześcijanie mogą przeciwstawić katolickość Kościoła”, czyli jego powszechność.
Po Mszy św. wierni wraz z duchowieństwem przeszli pod pomnikiem bł. Jan Pawła II, gdzie poprowadzono krótką modlitwę.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5