Głęboki wpływ wiary chrześcijańskiej i związanych z nią wartości na kulturę Włoch i ich dziedzictwo artystyczne przypomniał Papież, przyjmując w Watykanie dwustuosobową grupę włoskich urzędników zwanych prefektami.
Są to zależni od ministerstwa spraw wewnętrznych przedstawiciele administracji rządowej w prowincjach, będących we Włoszech odpowiednikiem powiatów. Benedykt XVI podkreślił, że Kościół pragnie wszędzie służyć ludziom. Szanując właściwe kompetencje innych instytucji, chce wraz z nimi budować życie społeczne na miarę człowieka.
„W tej swojej misji Kościół może liczyć na czynną współpracę prefektów, których funkcją jest gwarantowanie praw obywatelskich - mówił Papież. - Pragnę zachęcić do kontynuowania tego wzajemnego porozumienia w interesie obywateli i dobra wspólnego. Nie zapominajcie, że «administracja publiczna jako narzędzie państwa ma na celu służenie obywatelom. Roli osób pracujących w administracji publicznej nie powinno się postrzegać bezosobowo i biurokratycznie. Należy ją raczej widzieć jako troskliwą pomoc udzielaną obywatelom w duchu służby» (Kompendium nauki społecznej Kościoła, 412). Wasza delikatna rola polega na obronie najsłabszych, co jest jeszcze bardziej złożone i uciążliwe w obecnych warunkach niepewności społecznej i ekonomicznej. Nie zniechęcajcie się trudnościami i niezrozumieniem. Bądźcie zawsze gotowi traktować powierzone wam sprawy z wielkim poczuciem obowiązku i roztropnie. Niech wam nigdy nie zabraknie poszanowania prawdy ani odwagi w obronie najwyższego dobra. Funkcje publiczne wymagają pełnienia ich z wielką godnością i głębokim poczuciem odpowiedzialności”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.