Ujawniła się grupa ludzi skonfliktowanych z Kościołem, czy to z winy księży, czy częściej - z własnej, bo ich sumienie nie może sobie poradzić z Ewangelią
„Problem nowej ewangelizacji nie podlega dyskusji, zważywszy sytuację, która zaistniała po wyborach” – powiedział KAI abp Stanisław Gądecki na temat powołanego dziś Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji w ramach Komisji KEP ds. Duszpasterstwa. Kierujący tym gremium wiceprzewodniczący Episkopatu Polski podkreślił, iż "trzeba rozbudzić świadomość chrześcijańską pośród ludzi dorosłych".
Zdaniem abp. Gądeckiego sytuacja po wyborach "wielu ludziom otworzyła oczy na rzeczywistość, która jest, czyli grupę ludzi skonfliktowanych z Kościołem, czy to z winy księży, czy częściej - z własnej, bo ich sumienie nie może sobie poradzić z Ewangelią”. Problem nowej ewangelizacji nie podlega więc dyskusji - stwierdził przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa
Metropolita poznański poinformował, że w Zespole ds. Nowej Ewangelizacji znajdą się przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich: Ruchu Światło-Życie, Odnowy w Duchu Świętym, Neokatechumenatu i Szkoły Nowej Ewangelizacji.
„Ten Zespół to ludzie, którzy stosują pewną metodę, dzięki której ci, którzy się z nimi spotykają, wchodzą w bardziej bezpośrednią relację z Panem Bogiem. Natomiast nowa ewangelizacja to jest coś znacznie poważniejszego niż tylko metoda. To musi wejść głęboko w problematykę odrzucenia Jezusa” – stwierdził abp Gądecki.
Wiceprzewodniczący Episkopatu zwrócił uwagę, że trzeba rozbudzić świadomość chrześcijańską wśród ludzi dorosłych. „Poprzez upadek świadomości chrześcijańskiej osób dorosłych wszelka katecheza z dziećmi i młodzieżą chybia celowi, i jest natychmiast w domu niszczona przez dorosłych” – powiedział abp Gądecki.
Choć ukraińska młodzież częściej uczestniczy w pogrzebach niż weselach swoich rówieśników...
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).