Ponad 8 tys. osób przybędzie w sobotę do Watykanu, aby wziąć udział w międzynarodowej konferencji na temat nowej ewangelizacji w krajach Zachodu.
Organizatorem tego pierwszego takiej rangi spotkania jest utworzona we wrześniu 2010 r. Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Przybędą wysocy rangą przedstawiciele 33 narodowych konferencji biskupich oraz 115 duchownych związanych ze wspólnotami, zakonami i ruchami, aby przez cały dzień dyskutować na temat głoszenia wiary w środowisku dalekim od religii. Watykan będzie reprezentować 25 biskupów i kilku kardynałów.
Zdaniem abp. Rino Fisichellii, przewodniczącego Papieskiej Rady podczas konferencji zaprezentowane zostaną różne inicjatywy dotyczące głoszenia orędzia Ewangelii. „Zobaczymy w dokładny sposób jak wielu katolików jest zaangażowanych na tym polu. W kontekście całego Kościoła ich liczba, przede wszystkim w krajach Zachodu, jest mała“ – powiedział watykański hierarcha w rozmowie z Radiem Watykańskim. Podkreślił, że spotkanie może pokazać biskupom całego świata, że od dawna czynione są wysiłki na rzecz ewangelizacji. Kongres określił także jako "bardzo ważny wkład“ w przygotowania do Synodu Biskupów na temat nowej ewangelizacji, który ma się odbyć w październiku 2012 r.
Wśród mówców będą: abp Fisichella, ordynariusz polowy Kolumbii, bp Fabio Suescun Mutis, znany włoski publicysta Vittorio Messori a także włoski astrofizyk Marco Bersanelli z Uniwersytetu w Mediolanie, który będzie mówił na temat relacji nauki i religii.
Punktem kulminacyjnym będzie spotkanie uczestników z Benedyktem XVI na koncercie podczas którego wystąpi światowej sławy włoski tenor Andrea Bocelli. W jego trakcie papież wygłosi przemówienie. Konferencję zakończy w niedzielę przed południem Msza św. w Bazylice św. Piotra pod przewodnictwem Benedykta XVI.
W kongresie wezmą udział m. in. z Austrii przewodniczący Wiedeńskiej Akademii ds. Ewangelizacji prof. Otto Neubauer, z Niemiec przewodniczący episkopatu, abp Robert Zollitsch.
Po zakończeniu oficjalnego programu diecezja Rzymu w sobotni wieczór zaprasza jej uczestników na wspólną modlitwę do świątyń Wiecznego Miasta. Natomiast w najbliższą niedzielę Mszy św. na zakończenie spotkania przewodniczyć będzie w bazylice watykańskiej Benedykt XVI.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.