Prymas: Dobrze, że katolicy w Polsce nie milczą

Nie przystosowujmy się do ducha tego świata i nie posługujmy się językiem ludzkich sporów i nienawiści, oskarżając jedni drugich - apeluje Prymas Polski.

W liście z okazji pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II - które przypada 22 października - abp Józef Kowalczyk apeluje, by odpowiedzią chrześcijan na nasilające się zło było jeszcze większe zawierzenie Bogu i Jego miłości. "Niech odpowiedzią będzie nasza codzienna modlitwa, nawrócenie i pokuta, a także świadectwo życia chrześcijańskiego - napisał metropolita gnieźnieński.

Prymas Polski zwraca uwagę, że jesteśmy świadkami nasilających się oskarżeń kierowanych pod adresem Kościoła. "Publicznie niszczone i profanowane jest Pismo Święte, wyśmiewane religijne symbole, ponawiane są ataki na osobę i nauczanie Ojca Świętego Benedykta XVI, a sam Kościół niektórzy próbują wykorzystywać instrumentalnie w celach politycznych". "Z drugiej zaś strony, w reakcji na tak bolesne, zewnętrzne ataki, mnożą się wewnętrzne niepokoje, rzucane są oskarżenia, będące owocem wzajemnej niechęci czy widocznego dla wszystkich przerzucania się argumentami" - czytamy w liście.
Abp Kowalczyk podkreśla jednak, że "odpór siłom zła, coraz odważniej i z coraz większą siłą działającym w świecie, może dać tylko postawa głęboko chrześcijańska, oparta na Jezusie Chrystusie i Jego Ewangelii, a także na świadectwie miłości i życia prawdziwie chrześcijańskiego". "Potrzeba nam zatem wielkiej modlitwy i ekspiacji, czyli wynagrodzenia Bogu za popełnione zło, a przede wszystkim ożywienia wiary i bardziej jeszcze autentycznego przylgnięcia do Chrystusa i Jego Kościoła" - uważa metropolita gnieźnieński, apelując, by odpowiedzią na publiczne bezczeszczenie Słowa Bożego było okazywanie szczególnego szacunku Pismu Świętemu. "Wystawmy je w naszych kościołach, oddajmy mu cześć, czytajmy je w naszych domach" - apeluje Prymas, prosząc też o modlitwę w intencji nawrócenia serc i odwagi dawania świadectwa Chrystusowi, by siły zła w świecie nie niszczyły tego, co w nim prawdziwe, dobre i piękne. "Aby odpowiedzią na szerzące się w otaczającym nas świecie zło była świadoma i godna chrześcijanina postawa miłości".
"Dobrze, że katolicy w Polsce nie milczą i otwarcie protestują przeciwko nasilającemu się złu i obojętności - podkreśla Prymas Polski. - Winniśmy jednak, pomni na słowa Apostoła Narodów, czynić prawdę w miłości. Pamiętajmy, jak wskazywał nam Benedykt XVI w czasie beatyfikacji papieża, że właśnie Jan Paweł II swoim świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości, pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię. On naprawdę – jak mówił Benedykt XVI – przywrócił nam siłę wiary w Chrystusa".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5