Parlamentarzyści chrońcie małżeństwo!

Zwiększenia i umocnienia ustawowej ochrony małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny domagają się uczestnicy I Kongresu Małżeństw, jaki zakończył się 9 października w Świdnicy. Wystosowali oni apel do nowych parlamentarzystów, polityków i samorządowców w Polsce.

Domagają się w nim od nowego parlamentu m.in. doprowadzenia do zmian w obecnie obowiązującym prawie, tak aby uzyskanie rozwodu stanowiło dużą trudność i poprzedzone było koniecznością podjęcia starań o ratowanie związku. Apelują także o zwiększenie wysiłku w kierunku przygotowania kadry i ośrodków wsparcia małżonków przeżywających kryzys.

I Kongres Małżeństw to nowa inicjatywa, która ma promować sakramentalny wymiar małżeństwa i utwierdzać małżeństwa w ich miłości. - Zależało nam, żeby uczestniczące w kongresie małżeństwa miały sposobność do świętowania swej drogi życia, swojego wyboru – mówi Katarzyna Urbaniak, współorganizatorka kongresu. Nasz cel został osiągnięty. To wydarzenie było "strzałem w dziesiątkę" – przekonuje.

- Jeszcze nigdy na żadnych rekolekcjach parafialnych nie usłyszałam tak dobitnie, że miłość małżeńska (eros i agape jest odbiciem miłości Boga, że kochając drugiego człowieka "na zawsze", upodabniamy się do Boga, który też kocha na zawsze – podkreśliła jedna z uczestniczek kongresu Anetta Radecka.

W I Kongresie Małżeństw w Świdnicy wzięło udział 320 osób z Dolnego Śląska i z całej Polski. Małżonkowie przyjechali m.in. z Gdyni, Częstochowy, Poznania, Łodzi, Gniezna i Ełku.

Od 7 do 9 października uczestnicy kongresu wysłuchali 7 wykładów m.in. duszpasterzy małżeństw: kapucyna o. Ksawerego Knotza i dominikanina, o. Mirosława Pilśniaka oraz Ireny i Jerzego Grzybowskich – założycieli Spotkań Małżeńskich. Ponadto wzięli udział w 8 konwersatoriach, wysłuchali dwóch koncertów i oprócz niedzielnej Mszy św. modlili się na zakończenie dnia kompletą i Apelem Jasnogórskim.

Uroczystej Mszy na zakończenie I Kongresu Małżeństw przewodniczył 9 października w katedrze świdnickiej abp Edward Nowak, emerytowany sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Podczas Mszy św. małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie a absolwenci Diecezjalnego Studium Rodziny otrzymali dyplomy ukończenia studium.

I Kongres Małżeństw w Świdnicy zorganizowało Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin we współpracy z Urzędem Miasta Świdnicy oraz Starostwem Świdnickim.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5