Fachowość i etyka - to są kryteria

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik zaapelował o udział w wyborach i poparcie w nich kandydatów cechujących się fachowością, ale też etyką, wiarygodnością i przywiązaniem do wartości narodowych i społecznych.

Zbliżające się wybory parlamentarne są jednym z tematów, którymi zajęła się obradująca w czwartek na Jasnej Górze Rada Biskupów Diecezjalnych.

"Udział w wyborach jest wyrazem zaangażowania. Łatwo jest narzekać, natomiast chorobą jest ta bierność, pasywność społeczna. Natomiast twórcza rola każdego z nas, wyborców, polegać powinna zarówno na dobrym wyborze kandydata (...), to znaczy człowieka fachowego, przygotowanego do zadań, ale i etycznie wiarygodnego" - powiedział podczas konferencji prasowej hierarcha.

Skrytykował niektóre nurty polityczne, które - jak mówił - obiecywały wielki postęp socjalny, a dzisiaj zamiast tego w wielu krajach europejskich "poszły na konflikt ideologiczny". "I w Polsce mamy te właśnie ugrupowania, które obiecywały złote góry, i mogłyby, i powinny, bardziej zająć się konkretem, dalej obiecują, a konkrety przeszły do walki ideologicznej" - powiedział przewodniczący KEP.

W tym kontekście skrytykował "dążenie do rozbicia rodziny jako związku mężczyzny i kobiety i promocję dobrobytu przez zabijanie poczętego życia".

W opinii abp. Michalika, biorąc udział wyborach, obywatele powinni wspierać ludzi i ugrupowania, które rzeczywiście mają ludzi wiarygodnych i wystawiają kandydatów, którzy budzą nadzieję, że wypełnią zobowiązania. Wskazał na kryterium fachowości, przygotowania, ale i uczciwości, troski o wartości narodowe, społeczne.

Abp Michalik nie wskazał konkretnych ugrupowań i sprzeciwił się przypisywaniu niektórych biskupów poszczególnym partiom politycznym. "Od tego trzeba się zupełnie odciąć. Zawsze się odcinaliśmy i odcinamy" - podkreślił i zaznaczył, że rozmowa z jakimś politykiem nie oznacza, że dany duchowny utożsamia się z jego poglądami. "Ideałem jest rozmawiać, a nie odwracać się od człowieka innych przekonań" - podkreślił abp Michalik.

Dokumenty związane z zebraniem Rady Biskupów Diecezjalnych mają zostać opublikowane w piątek.

Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona w nowym statucie Konferencji Episkopatu Polski, zatwierdzonym w październiku 2009 r. Do jej kompetencji należy "ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących zarządu diecezji, ogólnych kierunków zadań pasterskich oraz w kwestiach administracyjno-finansowych".

W skład Rady wchodzą wszyscy urzędujący biskupi diecezjalni w liczbie czterdziestu czterech. Zgodnie ze statutem, zwołuje ją przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz do roku oraz "kiedy wymagają tego szczególne okoliczności".

To drugie w historii spotkanie Rady. Podobnie jak przed rokiem biskupi spotykają się w jasnogórskim sanktuarium w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Hierarchowie pozostaną w Częstochowie do piątku, by wziąć udział w tych uroczystościach. Homilię podczas sumy pontyfikalnej - m.in. w dziękczynnej intencji za beatyfikację Jana Pawła II - wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8