Wybory parlamentarne w Turcji

W Turcji w niedzielę rozpoczęły się wybory parlamentarne; o godz. 7. otworzono lokale wyborcze. Sondaże wróżą zwycięstwo rządzącej centroprawicowej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) premiera Recepa Tayyipa Erdogana.

Według sondaży, do Wielkiego Zgromadzenia Narodowego dostaną się trzy ugrupowania.

AKP ma szansę wygrać wybory po raz trzeci z rzędu, popularność tej partii tłumaczy się silnym wzrostem gospodarczym w ostatnich dziewięciu latach ich rządów.

W badaniach chęć głosowania na partię Erdogana wyrażało 39-48 proc. respondentów.

Lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7-16 czasu polskiego; pierwsze wyniki oczekiwane są ok. godz. 20.

Jak podało "Radio Watykańskie" "katolicy w Turcji mają nadzieję, że w wyborach 12 czerwca zwycięży obecny rząd i że będzie on kontynuował politykę dialogu kulturowego. Na tym polu dokonały się tam ostatnio pewne postępy – uważa rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Turcji i zarazem dyrektor tureckiej Caritas, Rinaldo Marmara. Liczbę katolików w tym kraju szacuje się na 15 tys., ale jeśli odliczyć imigrantów z Afryki i Filipin, trzeba ją zmniejszyć do 8 czy najwyżej 10 tys.

Przedwyborcza atmosfera nie zawsze jednak sprzyja wolności religijnej. Tak sądzi przewodniczący Stowarzyszenia Kościołów Protestanckich w Turcji, Zekai Tanyar. Zwłaszcza administratorzy na szczeblu lokalnym w obawie przed utratą głosów islamskich wyborców, często nie przestrzegają gwarancji prawnych przysługujących niemuzułmanom. Np. w szkołach dzieci chrześcijańskie i żydowskie mają prawo być zwolnione z lekcji religii muzułmańskiej. Nie zawsze jednak jest to respektowane. Dyrektorzy szkół nieraz wcale nie wiedzą o istnieniu takiej możliwości. Turecki protestant zwrócił uwagę na problemy, jakie jego współwyznawcy mają w tym kraju: z brakiem miejsc na modlitwę i niemożnością kształcenia na miejscu duchownych. Dotyczy to również katolików i prawosławnych. Pod tym względem jedynie muzułmanie cieszą się w Turcji pełnią wolności religijnej".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10