Wybory parlamentarne w Turcji

W Turcji w niedzielę rozpoczęły się wybory parlamentarne; o godz. 7. otworzono lokale wyborcze. Sondaże wróżą zwycięstwo rządzącej centroprawicowej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) premiera Recepa Tayyipa Erdogana.

Według sondaży, do Wielkiego Zgromadzenia Narodowego dostaną się trzy ugrupowania.

AKP ma szansę wygrać wybory po raz trzeci z rzędu, popularność tej partii tłumaczy się silnym wzrostem gospodarczym w ostatnich dziewięciu latach ich rządów.

W badaniach chęć głosowania na partię Erdogana wyrażało 39-48 proc. respondentów.

Lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7-16 czasu polskiego; pierwsze wyniki oczekiwane są ok. godz. 20.

Jak podało "Radio Watykańskie" "katolicy w Turcji mają nadzieję, że w wyborach 12 czerwca zwycięży obecny rząd i że będzie on kontynuował politykę dialogu kulturowego. Na tym polu dokonały się tam ostatnio pewne postępy – uważa rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Turcji i zarazem dyrektor tureckiej Caritas, Rinaldo Marmara. Liczbę katolików w tym kraju szacuje się na 15 tys., ale jeśli odliczyć imigrantów z Afryki i Filipin, trzeba ją zmniejszyć do 8 czy najwyżej 10 tys.

Przedwyborcza atmosfera nie zawsze jednak sprzyja wolności religijnej. Tak sądzi przewodniczący Stowarzyszenia Kościołów Protestanckich w Turcji, Zekai Tanyar. Zwłaszcza administratorzy na szczeblu lokalnym w obawie przed utratą głosów islamskich wyborców, często nie przestrzegają gwarancji prawnych przysługujących niemuzułmanom. Np. w szkołach dzieci chrześcijańskie i żydowskie mają prawo być zwolnione z lekcji religii muzułmańskiej. Nie zawsze jednak jest to respektowane. Dyrektorzy szkół nieraz wcale nie wiedzą o istnieniu takiej możliwości. Turecki protestant zwrócił uwagę na problemy, jakie jego współwyznawcy mają w tym kraju: z brakiem miejsc na modlitwę i niemożnością kształcenia na miejscu duchownych. Dotyczy to również katolików i prawosławnych. Pod tym względem jedynie muzułmanie cieszą się w Turcji pełnią wolności religijnej".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7