Ponad 20 tys. ludzi powitało w sobotę Benedykta XVI we Fryburgu Bryzgowijskim, który jest ostatnim etapem jego czterodniowej wizyty w Niemczech. Papież spotkał się tam m.in. z byłym kanclerzem Helmutem Kohlem, a także przedstawicielami Kościołów prawosławnych.
Wśród wspólnych zadań Benedykt XVI wymienił obronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci oraz ochronę integralności i wyjątkowości małżeństwa między kobietą a mężczyzną przed każdą próbą błędnej interpretacji. W centrum należy stawiać cud Wcielenia Boga, na którym opiera się godność człowieka. "Wiara w Boga, Stwórcę życia oraz bezwarunkowe poszanowanie godności każdego człowieka wzmacniają sprzeciw wierzących chrześcijan wobec każdej próby manipulacji i selekcji ludzkiego życia" - powiedział papież.
Przypomniał, że w Niemczech jest 1,6 mln wyznawców prawosławia i Kościołów wschodnich. "Stanowią oni mocną część społeczeństwa, która urozmaica skarb kultur chrześcijańskich i wiary chrześcijańskiej w Europie" - ocenił. Papież podkreślił też znaczenie dalszej pracy nad wyjaśnieniem teologicznych różnic, "gdyż ich przezwyciężenie jest nieodzowne dla przywrócenia pełnej jedności, na którą mamy nadzieję i o którą się modlimy".
Ojciec Święty poparł współpracę między Cerkwiami, życząc postępu przygotowań Soboru Panprawosławnego. Zaznaczył, że brał udział w dialogu już jako profesor i potem arcybiskup Monachium, co pozwoliło mu głębiej poznać i pokochać prawosławie. Zachęcił do dalszego dialogu teologicznego, zwłaszcza nad rolą Papieża, w czym może pomóc zaproponowane przez Jana Pawła II (Ut unum sint, 95) rozróżnienie między istotą a formą sprawowania prymatu.
Na spotkanie z papieżem przybyło kilkunastu biskupów z różnych krajów, m.in. Greków, Rosjan, Serbów i Rumunów. Byli biskupi diecezjalni, sekretarz generalny i odpowiedzialny w konferencji biskupów za współpracę wewnątrzchrześcijańską.
W ramach OBKD współpracuje z sobą 10 różnych diecezji prawosławnych. W Niemczech mieszka ok. 1,3 mln wyznawców prawosławia i 300 tys. wiernych starożytnych Kościołów Wschodu. Są wśród nich potomkowie Rosjan, uciekinierów po rewolucji bolszewickiej 1917 r., Serbowie i Grecy, którzy przybyli do Niemiec w czasie boomu gospodarczego w latach 60. XX w. i mieszkańcy byłej Jugosławii przybyli po wojnach bałkańskich w latach 90. XX w. Najwięcej wiernych należy do Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola (400 tys.), Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego (300 tys.) i Serbskiego Kościoła Prawosławnego (280 tys.)
Na sobotni wieczór zaplanowano spotkanie Benedykta XVI z Centralnym Komitetem Niemieckich Katolików oraz czuwanie z młodzieżą. W niedzielę papież będzie przewodniczył mszy na lotnisku we Fryburgu, spotka się z sędziami Trybunału Konstytucyjnego oraz działaczami katolickimi.
Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa”
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.