Benedykt XVI przybył do Niemiec

Benedykt XVI przybył z czterodniową wizytą apostolską do Niemiec. Samolot włoskich linii Alitalia wylądował na berlińskim lotnisku Tegel o godz. 10.16.

Reklama

Salutem artyleryjskim, kompanią honorową Bundeswehry oraz ceremoniałem należnym głowie państwa, Benedykt XVI został powitany w wojskowej części lotniska. Lotnisko przystrojone jest flagami watykańskimi, europejskimi oraz barwami RFN. Do samolotu najpierw podszedł prezydent Christian Wulff z małżonką Bettiną, a później kanclerz Angela Merkel. Później nastąpiło przywitanie z członkami rządu oraz korpusu dyplomatycznego. Następnie papież w otoczeniu prezydenta i pani kanclerz podeszli do specjalnego saloniku. Po chwili papież wsiadł do czarnej limuzyny i otoczony eskortą pojechał do rezydencji prezydenta RFN, pałacu Bellevue, gdzie nastąpi oficjalna ceremonia powitalna i wygłoszone zostanie pierwsze papieskie przemówienie. Cały region jest już od rana wyłączony z ruchu, co powoduje pewne komplikacje, gdyż pałac Bellevue położony jest w centrum miasta, przy głównej arterii komunikacyjnej stolicy Berlina.

Jest to pierwsza oficjalna wizyta papieża Niemca w Ojczyźnie i 21. podróż zagraniczna w czasie jego pontyfikatu. Ojciec Święty odwiedzi stolicę Niemiec, Erfurt i Fryburg Bryzgowijski.

Najważniejszym punktem pierwszego dnia wizyty jest Msza św. na Stadionie Olimpijskim z udziałem 70 tys. wiernych oraz wystąpienie Benedykta XVI przed niemieckim parlamentem Bundestagiem. Wcześniej papieża powita w zamku Bellevue prezydent Christian Wulff. Potem w berlińskiej Akademii Katolickiej spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i jej mężem Joachimem Sauerem. W jednej z sal Bundestagu papież spotka się także z przedstawicielami Centralnej Rady Żydów w Niemczech z jej przewodniczącym Dieterem Graumannem.
Kolejnymi etapami papieskiej wizyty apostolskiej będą Erfurt, sanktuarium w Etzelsbach w regionie Eichsfeld oraz Fryburg Bryzgowijski, rodzima archidiecezja przewodniczącego Konferencji Biskupów Niemiec abp Roberta Zollitscha.
Benedykt XVI. od czasu wyboru na papieża dwukrotnie odwiedzał Niemcy. W sierpniu 2005 r. przebywał na Światowym Dniu Młodzieży w Kolonii a rok później we wrześniu odwiedził rodzinną Bawarię.
Archidiecezja berlińska obejmuje miasto Berlin, większą część Brandenburgii oraz Pomorza Przedniego. W 104 parafiach gromadzi 393 tys. katolików, z tego 316 tys. w samym Berlinie. Posługuje im ponad około 402 kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz 30 diakonów stałych. Pod względem obszaru (31200 km kw.) jest drugą co do wielkości diecezją w Niemczech. Na jej czele stoi od 1 lipca br. abp Rainer Maria Woelki, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji kolońskiej. Jego wielkimi poprzednikami byli kardynałowie: Alfred Bengsch, Joachim Meisner, a ostatnio – Georg Sterzinsky.
W obecnej formie metropolia berlińska istnieje od 1994 r., a diecezję berlińskiej wydzielił z archidiecezji wrocławskiej papież Pius XI w 1930 roku. Po II wojnie światowej i zmianie granic jej cześć znalazła się na terenie Polski. W 1972 r. Paweł VI utworzył tam diecezje: szczecińsko-kamieńską, koszalińsko-kołobrzeską oraz gorzowską.
Powojenny podział Niemiec i wzniesienie w 1961 r. muru podzieliło wspólnotę diecezjalną, choć udało się zachować jedność diecezji, o której Jan Paweł II mówił, że jest to „najtrudniejsza diecezja świata”. Przez wszystkie lata podziałów politycznych istniały wprawdzie dwie konferencje episkopatu, ale biskup Berlina był jednocześnie członkiem obydwu. Kościół katolicki nigdy nie uznał NRD, o czym świadczy m.in. fakt, że granice diecezji w tym kraju nie pokrywały się z granicami państwowymi. Protestanci natomiast jako „Kościół w socjalizmie” dostosowali całą swoją administrację do nowego systemu.
Dziś, choć czasem dają jeszcze o sobie znać dawne podziały, jedność berlińskiego Kościoła stała się bardzo realnym faktem. W skład utworzonej po zjednoczeniu Niemiec metropolii kościelnej Berlina wchodzą diecezja drezdeńsko-miśnieńska i Görlitz.
W 1996 roku zjednoczony Berlin odwiedził papież Jan Paweł II. Do dziś w pamięci wielu Niemców jako swoisty „testament” pozostał apel papieża sprzed Bramy Brandenburskiej: „Nie gaście Ducha! Zostawcie Bramę Brandenburską otwartą dla wszystkich ludzi! Zostawcie ją otwartą przez ducha miłości, sprawiedliwości i pokoju. Zostawcie Bramę otwartą przez otwarcie swoich serc, gdyż nie ma wolności bez miłości”.
W stolicy Niemiec żyją wyznawcy wielu religii i kultur, ale także katolicy nie stanowią homogenicznej całości. Oblicza się, że w berlińskich parafiach żyje ponad 70 tys. katolików z rożnych krajów świata, którzy swoimi doświadczeniami i tradycjami ubogacają życie tamtejszych wspólnot. Z wielką radością oczekują oni na wizytę Benedykta XVI.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7