Pod hasłem "dialog" rozpoczyna się we czwartek tegoroczna, piąta edycja olsztyńskich Dni Kultury Żydowskiej. W programie są wystawy, rozmowy o współczesnym Izraelu i warsztaty nauki języka hebrajskiego.
"Na hasło przewodnie wybraliśmy +dialog+ rozumiejąc go jako pojęcie, zjawisko i postawę niezbędną do wzajemnego poznania się i współdziałania" - powiedziała PAP Beata Samojłowicz z olsztyńskiej Borussii, która od pięciu lat wspólnie ze stowarzyszeniem B'Jachat organizuje Dni Kultury Żydowskiej w Olsztynie. Tegoroczną edycję imprezy wieczorem na olsztyńskim zamku zainauguruje koncert popularnego w dzisiejszym Izraelu muzyka jazzowego i jazzrockowego Alona Olearczyka.
W ramach tegorocznych spotkań zaplanowano też m.in. wystawę "Nasi Izraelczycy. Losy polskich Żydów w Izraelu", która przedstawia fotografie osób urodzonych w Polsce, które w dzieciństwie wyjechały do Izraela, albo już się tam urodziły, lecz mają polskie korzenie. W programie znalazły się także m.in. warsztaty żydowskiej wycinanki, i nauka podstawowych hebrajskich słów. Nauczyciele będą mogli uczestniczyć w warsztatach dotyczących kultury i historii Izraela.
"Mamy nadzieję, że podczas czterodniowych spotkań z historią i kulturą Żydów i Izraela zachęcimy do dialogu i ukażemy jego różne wymiary i oblicza w różnych sferach naszego polsko-żydowskiego współistnienia" - powiedziała PAP Samojłowicz.
Olsztyńska Borussia od kilkunastu lat prowadzi działania edukacyjne i artystyczne, które ukazują wielokulturowość regionu. W Olsztynie od paru lat renowacji poddawany jest żydowski dom przedpogrzebowy zaprojektowany przez słynnego architekta Ericha Mendelsohna. Borussia chce w nim otworzyć Centrum Dialogu Międzykulturowego.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Jałmużnik Papieski pojechał z pomocą na Ukrainę dziewiąty raz od wybuchu wojny.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.