Modlitwy przy pomniku w Jedwabnem

Przy pomniku w Jedwabnem (Podlaskie) upamiętniającym mord Żydów sprzed 70 lat dokonany przez grupę ich polskich sąsiadów w niedzielę po południu rozpoczęło się spotkanie, które ma być wyrazem sprzeciwu wobec dewastacji tego miejsca.

Kilka dni temu nieznani sprawcy namalowali na pomniku i okalającym go ogrodzeniu napisy oraz nazistowskie symbole. W czwartek i piątek usuwały je służby komunalne miasta Jedwabne.

Niedzielne spotkanie zorganizowała żydowska gmina wyznaniowa w Warszawie. Bierze w nim udział ok. pięćdziesięciu osób, w tym m.in: przewodniczący gminy żydowskiej w Warszawie Piotr Kadlczik, ksiądz katolicki Wojciech Lemański i przedstawiciele władz województwa podlaskiego.

Zniszczenia i rasistowskie napisy oraz faszystowskie symbole na pomniku zauważył w środę patrol policji. Na murze z kamiennych bloczków, który stoi w miejscu gdzie znajdowała się stodoła, w której 10 lipca 1941 roku spalono Żydów, nieznani dotąd sprawcy napisali zieloną farbą: "Nie przepraszam za Jedwabne" oraz "Byli łatwopalni". Na samym pomniku farbą oblano wyryte napisy po polsku i hebrajsku, oblano też znajdujące się na pomniku elementy spalonej drewnianej macewy. Były swastyki. Pomnik został już wyczyszczony.

Swoje oburzenie z powodu zniszczenia pomnika w Jedwabnem wyraziło wiele osób i środowisk.

Śledztwo w sprawie dewastacji pomnika prowadzi łomżyńska policja pod nadzorem tamtejszej prokuratury oraz Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku, która zajmuje się także wyjaśnianiem innych incydentów o charakterze rasistowskim, do których doszło w ostatnim czasie w województwie podlaskim. Chodzi m.in. o zamalowanie litewskich nazw miejscowości na 28 tablicach w gminie Puńsk na Suwalszczyźnie licznie zamieszkiwanej przez mniejszość litewską, faszystowskie napisy na synagodze w Orli czy podpalenie Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11