XI Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, upamiętniający Polaków pomordowanych na Wschodzie, wyruszył 27 sierpnia z Placu Piłsudskiego w Warszawie.
Wyprawa potrwa do 12 września, a oficjalne zakończenie odbędzie się 1 października w stolicy. Organizatorem XI Rajdu jest Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Trasa tegorocznego Rajdu obejmie Ukrainę, Rosję, Łotwę, Litwę i Polskę. Motocykliści przejadą szlakiem miejsc pamięci pomordowanym na Wschodzie Polakom, m.in. przez Lwów, Hutę Pieniacką (gdzie wezmą udział w międzynarodowym zlocie motocyklowym), Okopy Św. Trójcy, Kamieniec Podolski, Bykownię), Kozielsk i Katyń. Dotrą także na teren lotniska Siewiernyj pod Smoleńskiem oraz do Moskwy.
Huta Pieniacka, wioska na terenie obecnej Ukrainy to miejsce szczególne, w którym w 1944 r. doszło do okrutnych zbrodni dokonanych przez bandy UPA i SS Galizien. Po raz kolejny Rajd Katyński spotka się tam z członkami rodzin pomordowanych oraz tymi, którzy ocaleli.
– Pragniemy, aby Huta Pieniacka w ten jeden wieczór ożyła. Aby symboliczna Msza św., którą odprawimy w miejscu spalonego kościoła i nasza tam obecność przywróciły pamięć o tych, którzy zginęli ponad 60 lat temu – informuje Adam Świtalski, organizator II Motocyklowego Zlotu. – W ubiegłym roku przybyło ponad 300 osób. Chcielibyśmy, aby podobna liczba odwiedziła Hutę i w tym roku, do czego serdecznie zachęcamy - zaprasza Świtalski.
XI Rajd Katyński rozpoczęła uroczystość przygotowana przez Garnizon Warszawski Wojska Polskiego. Wyjeżdżających pożegnali bliscy osób pomordowanych na Wschodzie oraz Powstańcy Warszawy. Uroczystego startu dokonał Witold Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego. Wcześniej motocykliści złożyli wiązanki kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
"Jedziemy, aby uczcić pamięć tych, którzy zostali tam pomordowani, ale i aby spotkać się z żyjącymi tam Polakami – ludźmi o pięknych sercach, którzy zawsze gościnni i serdeczni kochają Polskę i bardzo za nią tęsknią" – mówi Wiktor Węgrzyn, komandor Rajdów Katyńskich, ich pomysłodawca i organizator. – Zbieramy się z potrzeby serca, a nie z nakazu. Rajd Katyński to podróż szlakiem nasze wielkiej historii. Jedziemy tam dotknąć tego, jeszcze po nas pozostało. To są niezwykłe spotkania z Polakami - dodał przed startem rajdu.
Błogosławieństwa uczestnikom rajdu udzielił ks. prałat Sławomir Żarski. "To wy w sposób szczególny ukazujecie miłość do Ojczyzny. Wieziecie tam pamięć tych, którzy tam spoczywają. Pozdrówcie wszystkich Polaków, którzy pielęgnują tam polskość. Jesteście ambasadorami Polski, bo pamiętacie o tamtych ziemiach" - powiedział ks. Żarski.
Rajdy Katyńskie są także formą pomocy Polakom na Wschodzie, w tym polskim dzieciom na Kresach, ich rodzinom i opiekunom. Od kilku lat środki na ten cel zbierane są wśród motocyklistów podczas zlotów im. Księdza Zdzisława Peszkowskiego na Jasnej Górze. Podczas tegorocznego rajdu motocykliści zawitają do sierocińca pod Smoleńskiem.
Dzięki datkom Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński ufundowało m.in. kilka pomników Jana Pawła II na Białorusi i Ukrainie, wyposażyło też w polskie lektury kilkanaście bibliotek na Kresach, a także sfinansowało mundurki polskich harcerzy i pobyt w Polsce dzieci z Białorusi.
XI Rajd Katyński zakończy się 12 września, ale oficjalna uroczystość powitania motocyklistów odbędzie się w sobotę 1 października o godz. 12.00 przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego. Wcześniej, o godz. 10.00 odprawiona będzie Msza św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.
Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński ma na celu organizowanie rajdów motocyklowych do miejsc mordu i pochówku bohaterów polskich, gdziekolwiek one się znajdują, popularyzację prawdy historycznej o golgocie polskich patriotów, którzy zostali zamordowani za wierność Polsce – swojej Ojczyźnie. Głównymi celami Stowarzyszenia jest pielęgnowanie tradycji narodowych oraz udzielanie pomocy Polakom na terenie byłych republik ZSRR.
Stowarzyszenie jest organizatorem Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego im. ks. Zdzisława Peszkowskiego na Jasnej Górze, który rokrocznie gromadzi kilkadziesiąt tysięcy motocyklistów, pragnących w ten sposób zainaugurować sezon motocyklowy. To największe tego typu wydarzenie w Europie (w 2011 r. na Jasną Górę przybyło ponad 35 tys. motocykli i 50 tys. osób).
Trasę rajdu można śledzić na bieżąco na stronie www.rajdkatynski.net
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.