Burundi na rozdrożu i złoty jubileusz konsekracji kraju Matce Bożej

Zaniepokojenie brakiem bezpieczeństwa w Burundi wyrazili biskupi tego kraju. W specjalnym oświadczeniu złożonym na ręce prezydenta wskazują, że obecna sytuacja może podminować dokonujący się w Burundi proces demokratyzacji. „Pojednaniu narodowemu zagraża brak bezpieczeństwa oraz szerzący się wśród polityków deficyt wzajemnego zaufania” – piszą burundyjscy biskupi. Apelują jednocześnie o podjęcie dialogu, który pozwoli zapobiec kolejnej fali przemocy i doprowadzi do budowania pokoju.

Burundi wychodzi na prostą po kilkudziesięciu latach wojny domowej między Hutu i Tutsi. Choć nie dokonało się tam ludobójstwo jak w sąsiedniej Rwandzie, to i tak konflikt pochłonął tysiące ofiar. Od kilku lat panuje pokój, jednak armia nie jest w stanie ukrócić działalności rebeliantów, którzy w dużej mierze przekształcili się obecnie w zwykłych rzezimieszków. Napady rabunkowe są na porządku dziennym, a wiele dróg zamykanych jest na noc ze względów bezpieczeństwa. 

O tym, że sytuacja w Burundi wciąż daleka jest od normalności przekonała się ostatnio grupa zakonnic i księży. Bandyci napadli na trzy wiozące ich do Bubanzy samochody. Jadącego w jednym z nich policjanta zabili. Cztery siostry ze zgromadzenia Bene-Umukama oraz kapłan zostali dotkliwie pobici. Ze względu na ciężki stan dwie z zakonnic w trybie pilnym zostały ewakuowane specjalnym samolotem do szpitala w Niemczech. 

Tymczasem Burundi przeżywa rok jubileuszowy związany z 50. rocznicą konsekracji kraju Matce Bożej. Główne uroczystości odbyły się narodowym sanktuarium maryjnym w Megerze, gdzie tuż przed przed uzyskaniem niepodległości dokonano zawierzenia Maryi. W czasie uroczystości przypomniano niełatwe lata budowania niepodległości oraz modlono się o pokój. Matce Bożej zawierzono też dokonujący się proces pojednania narodowego. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Kościoła i rządu oraz tysiące wiernych przybyłych w pieszych pielgrzymkach z wszystkich ośmiu diecezji Burundi. 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BURUNDI, ŚWIAT

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7