Około 150 tysięcy osób oczekiwanych jest w niedzielę na pierwszej południowej modlitwie z papieżem Leonem XIV, trzy dni po jego wyborze. Bezpieczeństwa w rejonie placu Świętego Piotra pilnować będą znacznie wzmocnione patrole sił porządkowych. Czuwać będą Obrona Cywilna i służby medyczne.
Władze Rzymu poinformowały o mobilizacji policji oraz innych formacji sił porządkowych w związku ze spotkaniem nowego papieża z wiernymi na modlitwie Regina Coeli w południe. Leon XIV nie odmówi jej z okna w Pałacu Apostolskim, ale z balkonu bazyliki watykańskiej - tego samego, na którym pokazał się po raz pierwszy wiernym w czwartek wieczorem po konklawe.
Te osoby, które nie zmieszczą się na placu Świętego Piotra będą mogły oglądać obraz z balkonu bazyliki na ekranach ustawionych na prowadzącej do Watykanu via della Conciliazione.
W Wiecznym Mieście przebywa wielu polskich turystów i pielgrzymów. Także oni wybierają się na pierwszą modlitwę z nowym papieżem.
W całym rejonie placu Świętego Piotra rozlokowane będą liczne patrole policji. Zapowiedziano też obecność wolontariuszy Obrony Cywilnej oraz ratowników medycznych, którzy będą pomagać pielgrzymom i turystom z całego świata. Punkty medyczne będą uruchomione przede wszystkim w związku z upałami panującymi w Wiecznym Mieście.
Jednocześnie trwają już przygotowania do inauguracji pontyfikatu Leona XIV, która odbędzie się 18 maja. Według stołecznych władz oczekuje się na niej około 250 tysięcy osób. Przybędą też liczne oficjalne delegacje.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Wcześniej władze Wiecznego Miasta ogłosiły, że w mszy udział weźmie około 250 tys. osób.
Mowa w nim o epidemii samotności i o rozwoju sztucznej inteligencji.
Może to stać się podstawą prawną do zakazania działalności prawosławia związanego z Rosją.