Benedykt XVI przybył do Madrytu. Papieski samolot wylądował na madryckim lotnisku Barajas o godz. 11.45. Papież przybył do stolicy Hiszpanii z czterodniową pielgrzymką z okazji 26. Światowego Dnia Młodzieży. Jest to 20. podróż zagraniczna Benedykta XVI w czasie jego pontyfikatu.
Po wylądowaniu samolotu włoskich linii Alitalia na jego pokład wszedł nuncjusz apostolski w Hiszpanii, abp Renzo Fratini. Rozpoczęła się ceremonia powitania.
Na lotnisku, obok króla Hiszpanii, Juana Carlosa z małżonką Zofią papieża witają arcybiskup Madrytu, kard. Antonio María Rouco Varela, przedstawiciele hiszpańskiego episkopatu i rządu z premierem José Luisem Rodríguezem Zapatero, władze miasta i regionu. Jest też liczna grupa młodzieży. Powiewają flagi Hiszpanii, Watykanu i wielu innych krajów świata.
Po powitaniu papież uda się do nuncjatury apostolskiej, która jest jego rezydencją w czasie pobytu w Madrycie. Jeszcze dzisiaj wieczorem o godz. 19.15 Benedykt XVI weźmie udział w ceremonii powitania na Plaza de la Independencia, gdzie z młodymi przekroczy Puerta de Alcalá a potem o godz. 19.30 spotka się z młodymi na Plaza de Cibeles i wygłosi przemówienie.
Jest to trzecia podróż obecnego papieża do Hiszpanii. Po raz pierwszy był tam w dniach 8-9 lipca 2006 z okazji V Światowego Spotkania Rodzin w Walencji, drugi raz 6-7 listopada 2010 r. Wtedy Ojciec Święty odwiedził Santiago de Compostela z okazji Kompostelańskiego Roku Jubileuszowego oraz Barcelonę, gdzie poświęcił kościół Świętej Rodziny.
W czasie swojej wizyty w Madrycie, z okazji 26. Światowego Dnia Młodzieży, Benedykt XVI spotka się z liderem opozycyjnej partii Mariano Rajoyem. Krótką rozmowę zaplanowano po Mszy św., której papież przewodniczył będzie w sobotę, 20 sierpnia, w katedrze Almudena w Madrycie, na której zgromadzą się seminarzyści. Będzie to już trzecie spotkanie tego popularnego w Hiszpanii polityka z Ojcem Świętym.
W czasie pobytu w Madrycie Benedykt XVI odbędzie w sumie trzy kurtuazyjne spotkania z przedstawicielami świata polityki. W piątek 19 sierpnia, w Palazzo de la Zarzuela na przedmieściach Madrytu papież spotka się z hiszpańską parą królewską: królem Hiszpanii Juanem Carlosem i królową Zofią. Oficjalne spotkanie z premierem rządu José Luisem Zapatero również zaplanowano na piątek. Odbędzie się ono w nuncjaturze apostolskiej.
Jak informują hiszpańskie media przewodniczący konserwatywnej Partii Ludowej Mariano Rajoy będzie rozmawiał z Benedyktem XVI po Mszy św., którą papież sprawował będzie dla ok. 5 tys. seminarzystów w katedrze Almudena w Madrycie. Nie wiadomo, czy do spotkania dojdzie w samej świątyni, czy też w zakrystii.
Popularny hiszpański polityk już trzykrotnie spotykał się z papieżem. W 2006 roku podczas V Światowego Spotkania Rodzin w Walencji czy w listopadzie ubiegłego roku w Santiago de Compostela, dokąd Benedykt XVI pielgrzymował z racji Roku Jakubowego. Wtedy spotkanie również odbyło się w zakrystii. Rajoy rozmawiał z Benedyktem XVI także w czasie swojej pierwszej wizyty w Stolicy Apostolskiej, dokąd udał się w 2006 roku po wyborze na przewodniczącego Partii Ludowej.
Partia Ludowa ma duże szanse na wygranie wyborów parlamentarnych, które w Hiszpanii odbędą się w listopadzie br. Mariano Rajoy już obiecał, że w razie zwycięstwa anuluje kontrowersyjne ustawodawstwo aborcyjne, które weszło w życie w lipcu br. Przewiduje ono m.in., że aborcji na życzenie można dokonać do 14. tygodnia ciąży. "Zabieg" możliwy jest nawet do 22. tygodnia ciąży, jeśli dwóch lekarzy potwierdzi, że istnieje poważne zagrożenie zdrowia matki lub deformacji dziecka. Po 22. tygodniu usunięcie ciąży jest możliwe, o ile lekarz stwierdzi, że zdeformowane dziecko nie jest w stanie żyć albo że cierpi na poważną lub nieuleczalną chorobę.
Rajoy zapowiedział powrót do poprzednich przepisów, które zezwalały na aborcję do 12. tygodnia w przypadku ciąży pochodzącej z gwałtu, do 22. tygodnia w przypadku zniekształcenia płodu i bez ograniczeń w przypadku „zagrożenia zdrowia fizycznego lub psychicznego matki”. Ten ostatni powód był najczęściej podawany przez kobiety, nawet w bardzo zaawansowanej ciąży.
Światowy Dzień Młodzieży niesie nam przesłanie nadziei niczym powiew czystego i młodzieńczego powietrza wraz z odnawiającym tchnieniem, napełniającym nas ufnością co do jutra Kościoła i świata – powiedział Benedykt XVI w przemówieniu powitalnym na madryckim lotnisku Bajaras. Papież przybył z czterodniową pielgrzymką do Madrytu z okazji 26. Światowego Dnia Młodzieży.
Benedykt XVI podkreślił, że przybył, aby spotkać się z młodymi ludźmi z całego świata, „z katolikami, interesującymi się Chrystusem lub poszukującymi prawdy, nadającej prawdziwy sens istnieniu”. „Przybywam jako Następca Piotra, aby utwierdzić wszystkich w wierze, przeżywając kilka dni intensywnej działalności duszpasterskiej, aby głosić, że Jezus Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem; aby dodać bodźca zaangażowaniu w budowanie Królestwa Bożego na świecie, wśród nas; aby zachęcać młodych do osobistego spotkania się z Chrystusem Przyjacielem i w ten sposób, zakorzeniwszy się w Jego Osobie, przemieniać się w Jego wiernych uczniów i odważnych świadków” – powiedział papież.
Benedykt XVI wyraził przekonanie, że młodzi ludzie przybyli do Madrytu, aby wysłuchać Słowa Bożego w myśl hasła ŚDM – „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze”. Zwrócił uwagę, że „odkrycie żywego Boga ożywia młodych i otwiera im oczy na wyzwania świata, w którym żyją, z jego ograniczeniami i jego możliwościami”. „Widzą powierzchowność, konsumizm i hedonizm, wiele banalności w przeżywaniu płciowości, wielki niedostatek solidarności, wielkie zepsucie. I wiedzą, że bez Boga będzie trudno podjąć te wyzwania i być prawdziwie szczęśliwymi, wkładając cały swój entuzjazm w osiągnięcie prawdziwego życia” – mówił papież.
Przypomniał, że młodzież przybyła do Madrytu, aby „wspólnie przedkładać swe dążenia, wymieniać się bogactwem własnych kultur i doświadczeń, ożywiać się nawzajem na drodze wiary i życia, w którym niektórzy czują się osamotnieni lub pomijani w swych codziennych środowiskach”. „A jednak nie, nie są samotni” – dodał papież. „Światowy Dzień Młodzieży niesie nam przesłanie nadziei niczym powiew czystego i młodzieńczego powietrza wraz z odnawiającym tchnieniem, napełniającym nas ufnością co do jutra Kościoła i świata” – podkreślił Benedykt XVI.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.