Kościół musi oceniać polityków

Kościół musi oceniać polityków, ale nie może mieć własnego interesu politycznego – powiedział abp Józef Michalik w sobotę podczas Mszy św. w Kalwarii Pacławskiej.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zachęcał pielgrzymów, aby nie bali się być dobrzy.

„Trzeba zacząć być odważnie dobrym, odpowiedzialnym za wszystko, co się dzieje” – mówił metropolita przemyski w homilii. Przypomniał, że ta odpowiedzialność obejmuje także życie społeczne i polityczne.

„Próbuje się wmówić, że Kościół miesza się do polityki. Owszem. Kościół musi oceniać polityków, ale nie może mieć interesu politycznego, nie może popierać jednej partii, a od drugiej się odwrócić” – podkreślił abp Michalik. „Trzeba patrzeć, kto się troszczy o Polskę, o region, a nie tylko pięknie mówi” – zauważył. Nawiązał przy tym do faktu, że w południowo-wschodniej Polsce zlikwidowano wiele szkół, co będzie powodować wyludnienie tych rejonów kraju. Skrytykował także likwidowanie wielu zakładów, które dawały dochód wielu mieszkańcom, m.in. przeworskiej cukrowni. Poparł także walkę o utrzymanie stanowiska dyspozytora medycznego w Przemyślu.

Abp Józef Michalik podkreślał również odpowiedzialność za zbawienie najbliższych. „Nie może człowiek sprowadzić wiary jedynie do troski o własne zbawienie. Musimy się troszczyć także o zbawienie innych. Matka i ojciec, przyprowadzający dziecko do kościoła, myśli o zbawieniu, tego, kogo kocha. I ma o nim pamiętać aż do śmierci” – mówił.

Stwierdził, że w Europie trwa wojna kulturowa, która nie prowadzi do dobra człowieka, ale polega na walce o ideologię. Dodał, że w Polsce istnieje manipulacja nad prawem rodziców do wychowania dziecka.

Wielki Odpust Kalwaryjski trwa od 11 sierpnia. W niedzielę rano rozpoczną się Dróżki Pana Jezusa. O godz. 18.00 Mszy św. będzie przewodniczył bp Marian Rojek. O godz. 20.30 odbędzie się nabożeństwo w 70. rocznicę męczeńskiej śmierci św. o. Maksymiliana Marii Kolbego, a o 21.30 rozpocznie się koncert zespołu Fioretti. Natomiast o godz. 23.00 do kaplicy św. Rafała przejdzie procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej. O północy rozpocznie się Msza św. prymicyjna neoprezbiterów franciszkańskich.

Sumie z procesją eucharystyczną na zakończenie Wielkiego Odpustu będzie przewodniczył 15 sierpnia w południe wikariusz krakowskiej prowincji franciszkanów o. Paweł Dybka.

Tradycyjnie od wielu lat na sierpniowy odpust do Kalwarii Pacławskiej przybyli pielgrzymi z różnych stron Polski, a nawet z zagranicy. Tegoroczne uroczystości odpustowe związane będą z beatyfikacją Jana Pawła II i 70. rocznicą męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8