Kościół musi oceniać polityków

Kościół musi oceniać polityków, ale nie może mieć własnego interesu politycznego – powiedział abp Józef Michalik w sobotę podczas Mszy św. w Kalwarii Pacławskiej.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zachęcał pielgrzymów, aby nie bali się być dobrzy.

„Trzeba zacząć być odważnie dobrym, odpowiedzialnym za wszystko, co się dzieje” – mówił metropolita przemyski w homilii. Przypomniał, że ta odpowiedzialność obejmuje także życie społeczne i polityczne.

„Próbuje się wmówić, że Kościół miesza się do polityki. Owszem. Kościół musi oceniać polityków, ale nie może mieć interesu politycznego, nie może popierać jednej partii, a od drugiej się odwrócić” – podkreślił abp Michalik. „Trzeba patrzeć, kto się troszczy o Polskę, o region, a nie tylko pięknie mówi” – zauważył. Nawiązał przy tym do faktu, że w południowo-wschodniej Polsce zlikwidowano wiele szkół, co będzie powodować wyludnienie tych rejonów kraju. Skrytykował także likwidowanie wielu zakładów, które dawały dochód wielu mieszkańcom, m.in. przeworskiej cukrowni. Poparł także walkę o utrzymanie stanowiska dyspozytora medycznego w Przemyślu.

Abp Józef Michalik podkreślał również odpowiedzialność za zbawienie najbliższych. „Nie może człowiek sprowadzić wiary jedynie do troski o własne zbawienie. Musimy się troszczyć także o zbawienie innych. Matka i ojciec, przyprowadzający dziecko do kościoła, myśli o zbawieniu, tego, kogo kocha. I ma o nim pamiętać aż do śmierci” – mówił.

Stwierdził, że w Europie trwa wojna kulturowa, która nie prowadzi do dobra człowieka, ale polega na walce o ideologię. Dodał, że w Polsce istnieje manipulacja nad prawem rodziców do wychowania dziecka.

Wielki Odpust Kalwaryjski trwa od 11 sierpnia. W niedzielę rano rozpoczną się Dróżki Pana Jezusa. O godz. 18.00 Mszy św. będzie przewodniczył bp Marian Rojek. O godz. 20.30 odbędzie się nabożeństwo w 70. rocznicę męczeńskiej śmierci św. o. Maksymiliana Marii Kolbego, a o 21.30 rozpocznie się koncert zespołu Fioretti. Natomiast o godz. 23.00 do kaplicy św. Rafała przejdzie procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej. O północy rozpocznie się Msza św. prymicyjna neoprezbiterów franciszkańskich.

Sumie z procesją eucharystyczną na zakończenie Wielkiego Odpustu będzie przewodniczył 15 sierpnia w południe wikariusz krakowskiej prowincji franciszkanów o. Paweł Dybka.

Tradycyjnie od wielu lat na sierpniowy odpust do Kalwarii Pacławskiej przybyli pielgrzymi z różnych stron Polski, a nawet z zagranicy. Tegoroczne uroczystości odpustowe związane będą z beatyfikacją Jana Pawła II i 70. rocznicą męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Piotr Adamczyk
  14.08.2011 21:12
  "Dodo" chce ekskomunikować polityków.
  Niech lepiej nie podnosi tego kamienia.
  Kościół w Polsce nie jest bez winy.
  Kto bronił do końca proboszcza-pedofila z Tylawy?
  Które medium broni kłamstw p. Macierewicza jak niepodległości?
 • Tadeusz
  15.08.2011 05:32
  A które media bronią klamstwa Tuska?

  Człowieku, najwyraźniej zagubiłeś resztki zdrowej wyobraźni.

  To nie Macierewicz kłamie, to Tusk i jego uPOlitycznieni gangsterzy.

  To medialno-polityczna mafia, jest głównym producentem kłamstw, którymi Ty się człowiecze karmisz.
 • maly_kwiatek
  15.08.2011 18:50
  maly_kwiatek
  Kościół powinien prowadzić Lud Boży do Chrystusa.
  Biskup, który wystąpił w kampanii prezydenckiej 1990 roku z tezą, by Polacy nie głosowali na Żyda w tych wyborach, niewątpliwie odciągnął od Kościoła wielu wiernych, od Chrystusa jeszcze więcej.

  Gdy przyjdzie Sąd, każdy z nas będzie rozliczony z miłości. Biskupi dodatkowo ze swych pasterskich obowiązków.

  Módlmy się za naszych biskupów, by kierowali się w swej posłudze wyłącznie planami Bożymi i nie ulegali pokusom władców tego świata.
 • Andrzej
  17.08.2011 23:39
  Uważam, że mówienie za wiernych i w ich imieniu jest prawem Kościoła. Dotyczy to spraw wiary i życia codziennego. Ostatnim takim wystąpieniem oprócz ks. abp J. Michalika była homilia ks. abp. A. Dzięgi na uroczystości Wniebowzięcia NMP. Jeżeli pytania stawiane przez ludzi w tym posłów do Sejmu dotyczące prawdy o Smoleńsku, o stanie Armii, o braku odpowiedzialności rządzących za stan państwa, degradacji rodziny, nędzy w społeczeństwie, o uczciwość w polityce i gospodarce narodowej, wykorzystywaniu państwa do celów partyjnych, aferach wśród rządzących itd są kłamstwami to szkoda tu czasu na polemiki a trzeba zachęcić piszących np piotrap i podobnie myślących do przedszkolnej edukacji aby przyswoił sobie prawdziwe znaczenie używanych pojęć. Odpowiedzi na stawiane Tadeuszowi pytania można oszukać np w Gazecie Polskiej, Naszym Dzienniku, RM, Uważam Rze, Niezależni.pl, Salon24 itd. Można te media nie kochać ale można z piszącymi tam podyskutować. Natomiast Księża biskupi powinni jak najczęściej zabierać głos w sprawach ważnych dla ludzi, dla kraju bo ocena etyczna wszystkich działań jest ich powinnością. I do tego konieczne są katolickie media. Wówczas wierni będą mieć jasny niezagmatwany przekaz. Z tym nie muszą się wszyscy zgadzać i mogą uważać inaczej bo przynależność do Kościoła Katolickiego nie jest obowiązkowa!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7