Niech tutaj spotkają Boga

Roli sanktuariów w dziele nowej ewangelizacji poświęcony jest list skierowany do ich kustoszy przez kierownictwo Kongregacji ds. Duchowieństwa. Dokument podpisali prefekt tej dykasterii, kard. Mauro Piacenza, oraz jej sekretarz, abp Celso Morga Iruzubieta.

Autorzy wskazują na sanktuaria jako na wciąż skuteczne narzędzie powstrzymywania sekularyzacji i szerzenia praktyk religijnych. Są to bowiem szczególne miejsca, gdzie człowiek może doświadczyć miłości i obecności Boga. Otacza je również pobożność ludowa, która jednak – jak się zaznacza – nie powinna przyćmiewać Słowa Bożego, będącym podstawowym źródłem modlitewnej inspiracji.

Kolejnym elementem, na który wskazuje Kongregacja ds. Duchowieństwa w kontekście działalności sanktuariów, jest sakrament pokuty. Zachęca się kustoszy do dbania o ten wymiar duszpasterstwa, także w zakresie praktycznym, jak odpowiednie przygotowanie konfesjonałów czy dobór spowiedników.

W liście podkreśla się ponadto centralne miejsce Eucharystii w kulcie sprawowanym w katolickich sanktuariach. Tu także kongregacja nie szczędzi szczegółowych uwag dotyczących przygotowania miejsca celebracji oraz samej formy sprawowania liturgii. Ostrzega przy tym przed pokusą dowolności, która dezorientuje wiernych uczestniczących w Mszy.

Jak zaznacza prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, wydany właśnie dokument wpisuje się w nurt nowej ewangelizacji. „Chcieliśmy zwrócić uwagę na te miejsca, które Paweł VI nazywał «klinikami ducha», ponieważ w okresie intensywnej sekularyzacji sanktuaria, może bardziej niż kiedykolwiek, pełnią swoją rolę – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Piacenza. – Trafiają tam bowiem ludzie, którzy zwyczajnie rzadko czy wręcz w ogóle do kościoła nie chodzą, a znajdując się na wycieczce, podziwiając sztukę, czy z jakichś innych powodów wchodzą do sanktuarium. Dlatego należałoby dla nich powiązać różnorodne elementy pomocne w spotkaniu z Bogiem. Ważne jest tu także ponowne docenienie pobożności ludowej, niegdyś traktowanej z przymrużeniem oka przez tzw. intelektualistów. Obecnie na nowo bada się fenomen pobożności ludowej i to nie bez szacunku, bowiem jest to wielkie bogactwo. Byłoby poważnym duszpasterskim błędem pomijanie czy niedocenianie tego zjawiska”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6