„Benedykt XVI przywiązuje wielkie znaczenie do Światowych Dni Młodzieży w Madrycie, tzn. w Europie” – powiedział kard. Stanisław Ryłko. Niedzielne wydanie hiszpańskiego dziennika ABC publikuje obszerny wywiad z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich.
W przesłaniu zwołującym Światowe Dni Młodzieży w Madrycie „Papież mówił, że Europa potrzebuje odkryć swoje chrześcijańskie korzenie” i dlatego też „potrzebuje świadectwa wiary ludzi młodych; wiary pełnej entuzjazmu wobec wyzwań sekularyzmu i laicyzmu” – powiedział kard. Ryłko. Jako nauczyciel wiary i mistrz Słowa Benedykt XVI „przywiązuje wielką wagę do homilii, które wygłosi w Madrycie”. „Przypomnę słowa, które wypowiedział przed swoimi pierwszymi Światowymi Dniami Młodzieży w Kolonii: «Chciałbym przekonać tych młodych, że bycie chrześcijaninem to coś bardzo pięknego». Myślę, że będzie to jego celem także w Madrycie” – dodał polski purpurat.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich podkreślił też znaczenie Światowych Dni Młodzieży dla Kościołów lokalnych oraz „nowości” spotkania w Madrycie: Papież będzie spowiadał młodzież w parku Retiro, spotka się z młodymi wykładowcami, co będzie wyrazem jego troski o harmonię między wiarą i rozumem, a także z młodzieżą chorą i upośledzoną.
Zapytany o „wynalazcę” i patrona obecnych Światowych Dni Młodzieży kard. Ryłko odpowiedział: Jan Paweł II „wraca w nowy sposób: jako niebieski orędownik, jako patron”. Jego zdaniem polski Papież położył akcent na trzy sprawy, które okazały się prorocze dla Kościoła. „Postawił na młodych, kiedy wielu im nie ufało; na wielkie spotkania, kiedy niektórzy uważali je za zbyt «triumfalistyczne»; oraz postawił krzyż w centrum Światowych Dni Młodzieży, idąc pod prąd współczesnej kultury, która odrzuca wymogi”. Jan Paweł II mawiał: „Jestem przyjacielem młodzieży, ale przyjacielem wymagającym”. „Młodzież lubi, kiedy stawia się jej wyzwania” – podkreślił kard. Stanisław Ryłko.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.