Niosą relikwie bł. Jana Pawła II

W Święto Przemienienia Pańskiego - 6 sierpnia - pod hasłem „W komunii z Bogiem” już po raz 31. wyruszyła z Wawelu Krakowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Zainaugurował ją kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski Mszą św. odprawioną na wzgórzu wawelskim. Pielgrzymi niosą ze sobą relikwie bł. Jana Pawła II.

W skład krakowskiej pielgrzymki wchodzi osiem wspólnot, które idą osobnymi szlakami, ale razem wchodzą na Jasną Górę. Tradycyjnie pielgrzymi modlić się będą w intencji papieża Benedykta XVI i Ojczyzny.
Po raz kolejny na trasę pielgrzymki wyruszyła grupa „Franciszkańska3”, skupiająca młodych ludzi wokół portalu społecznościowego Franciszkanska3.pl.

Kard. Dziwisz podkreślił w homilii, że w Bogu znajduje się kres ludzkiego życia i ta prawda powinna decydować o stylu naszego życia, o postawie wobec Twórcy, który powinien być w centrum życia człowieka. „Ta prawda często jest ignorowana we współczesnym świecie, a sekularyzacja,czyli koncepcja życia jakby Bóg nie istniał, przenika do życia społecznego, rodzinnego i politycznego” - zaznaczył hierarcha. I postawił pytanie: czy mamy się pogodzić z wizją człowieka, która pozbawia go fundamentów? Czy możemy wychowywać młode pokolenie i żyć bez Kościoła i wspólnoty? Zdaniem metropolity krakowskiego odpowiedzią na to pytanie jest pielgrzymka. "Jest odpowiedzią poważną, bo nie ogranicza się do słów. Każdy krok, każda godzina marszu, każda kropla waszego potu będzie świadczyć o tym, że nie samym chlebem żyje człowiek, nie samymi igrzyskami, nie samą doczesnością. Człowiek potrzebuje sensu i celu swojej ziemskiej wędrówki, a każda świadomie podjęta pielgrzymka staje się obrazem i syntezą tego, co w naszej chrześcijańskiej egzystencji najważniejsze”.

Jak wyjaśnił kardynał, pielgrzymka to rekolekcje w drodze, w czasie których człowiek lepiej można poznać Boga w modlitwie, w ciszy i w rozmowie z braćmi i siostrami. „Niech ten czas będzie refleksją nad życiem, okazją do pojednania z Bogiem i bliźnimi” - apelował hierarcha. „Będziecie inwestować w nasze społeczeństwo, w przyszłość i świętość całego Kościoła, ponieważ idziecie w imieniu braci i sióstr” - zwrócił uwagę metropolita krakowski. „Cały Kościół krakowski będzie z wami a wy bądźcie z nim” - zapewnił pielgrzymów.

Według kard. Dziwisza tegoroczna pielgrzymka ma szczególny charakter, ponieważ po raz pierwszy pielgrzymi poniosą relikwie bł. Jana Pawła II. „W taki sposób będzie obecny pośród was, podziękujemy za jego beatyfikację i będziemy prosić, by nieodległy był dzień kanonizacji” - mówił kardynał. „Zawierzam Janowi Pawłowi II wasze pielgrzymowanie, niech on będzie dla was duchowym przewodnikiem, niech inspiruje do ewangelizacyjnej służby i pokazuje, że świętość to nie dodatek, ale powołanie każdego człowieka” - mówił kardynał.

Zachęcił pątników, aby w drodze na Jasną Górę zanieśli wszystkie ważne sprawy Archidiecezji Krakowskiej. „Proście Pana żniwa o nowe i dobre powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Módlcie się za naszych nowych biskupów pomocniczych Grzegorza i Damiana, aby byli pasterzami według Serca Jezusa i Serca Maryi. Niech Jasnogórska Pani czuwa nad wami, byście bezpieczni dotarli przed Jej tron i by wasz trud przyniósł wielokrotny plon” - zakończył.

Inicjatywa pielgrzymowania krakowskiego jest kontynuacją "Białego Marszu", zorganizowanego 17 maja 1981 r., po zamachu na Jana Pawła II. Wówczas studenci Krakowa zorganizowali w duchowej jedności z Ojcem Świętym „Biały Marsz”. Przeszedł on 17 maja 1981 roku z Krakowskich Błoń - miejsca Mszy św. odprawionej przez Jana Pawła II w czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny - do Rynku Głównego, gdzie Metropolita Krakowski ks. kardynał Franciszek Macharski odprawił Mszę św. Kilkaset tysięcy studentów, młodzieży i mieszkańców Krakowa modliło się wówczas w intencji Ojca Świętego. Idea „Białego Marszu” doprowadziła do zorganizowania Pieszej Pielgrzymki z Krakowa do Częstochowy na Jasną Górę.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8