Jedynie co 20 turysta poszukuje duchowego przeżycia w kościołach.
Coraz więcej ludzi udaje się podczas wakacji na trasy pielgrzymkowe, odwiedzając kościoły lub medytując w klasztorach. Co roku sześć milionów osób odwiedza rzymskokatolicką katedrę w Kolonii, a dwa miliony luterański kościół NMP w Dreźnie – informuje berliński dziennik Tagesspiegel. Jednak większość traktuje świątynie różnych wyznań jedynie jako przejaw dziedzictwa historyczno-kulturowego, a nie miejsce na modlitwę.
Według ewangelickiego teologa Ralfa Hoburga z Hanoweru, tylko co piąty turysta nazywa kościoły pomnikami wiary i deklaruje, że odwiedza kościół z pobudek religijnych.
Co prawda większość ankietowanych czuje się związana z Kościołem (ewangelickim lub rzymskokatolickim), jednak aż 1/3 określa się mianem religijnych jednak bez kontaktu z lokalną wspólnotą parafialną.
Badania i praktyka pokazują jednak, że wakacyjne zainteresowanie kościołami nie przekłada się na większe zainteresowanie treściami religijnymi i turyści chętnie odwiedzający świątynie, nie biorą udział w nabożeństwach. Jedynie co 20 turysta poszukuje duchowego przeżycia w kościołach.
***
Informacja pochodzi z portalu Ekumenizm.pl
Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.