Za kierownicą to nie chrześcijanin?

Na polskich drogach egzamin z chrześcijaństwa nie wypadły najlepiej – uważa ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska – agendy Komisji Episkopatu ds. Misji. MIVA promuje bezpieczeństwo na drogach i organizuje fundusze na środki transportu dla polskich misjonarzy. W niedzielę w polskich kościołach odbędzie się zbiórka na ten cel.

Zdaniem ks. Kraśnickiego, polscy kierowcy mają tendencję do omijania przepisów liczenia na to, że „może się uda i nie dostanę mandatu”. Apeluje w związku z tym by także za kierownicą zachowywać się zgodnie z wymogami wiary.

Kapłan przypomina, że odpowiedzialność za życie i troska o to, by nie narażać życia swojego ani życia innych jasno wynika z etyki chrześcijańskiej. „Chodzi o świadomość, że nie jestem jedynym użytkownikiem drogi, niezależnie od tego jakim samochodem jadę luksusowym czy bardzo zwyczajnym” – podkreśla dyrektor MIVA Polska.

„Egzamin z naszego chrześcijaństwa nie wypadłby na polskich drogach najlepiej” – ocenia ks. Kraśnicki dodając, że jeśli chodzi o kulturę jazdy, przestrzeganie przepisów a zwłaszcza stosowania się do zasad prędkości, wiele jest jeszcze do zrobienia. Jego zdaniem problemem jest także powszechna dostępność alkoholu na polskich stacjach benzynowych, w związku z czym niejeden kierowca korzysta z takiej okazji.

W niedzielę w polskich kościołach zbierane będę datki na środki transportu dla polskich misjonarzy. Inicjatywa odbędzie się w ramach kończącego się 12. Tygodnia św. Krzysztofa ogłoszonego przez MIVA Polska Agenda KEP Komisji Episkopatru de. Misji apeluje do wszystkich kierowców, aby dziękując Bogu za opiekę w podróżach, przekazać 1 grosz za 1 km bezpiecznej jazdy na środki transportu dla misjonarzy.
Inicjatywa Tygodnia św. Krzysztofa związana jest z obchodzonym 25 lipca wspomnieniem św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących.

Z okazji wspomnienia św. Krzysztofa w kościołach i parafiach w Polsce błogosławi się kierowców i ich pojazdy. Wtedy też kierowany jest apel MIVA o rozważną, kulturalną, bezpieczną i trzeźwą jazdę i zachęca się wiernych oraz ludzi dobrej woli do udziału w Akcji św. Krzysztof , czyli przekazania ofiary pieniężnej na zakup środków transportu dla polskich misjonarzy.

Dzięki środkom zebranym w ub. Roku, MIVA Polska zrealizowała 46 projektów i przekazała pomoc na zakup samochodów, ambulansów, motocykli i rowerów dla misjonarzy pracujących na kilku kontynentach.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8