Papieskie Rady ds. Środków Społecznego Przekazu oraz ds. Świeckich skrytykowały utworzenie Międzynarodowej Organizacji Katolików w Mediach (ICOM).
W niedostatecznym też stopniu przeprowadzono zmiany w Prezydium UCIP – uważa Papieska Rada ds. Świeckich. Ponadto sekretarz generalny, który był jedynym od 15 lat etatowym pracownikiem Unii, wielokrotnie samowolnie wykluczał z głosowania uczestników zgromadzeń generalnych. Organizacja nie była dostatecznie transparentna, posiadała znaczne braki w komunikacji, za co Papieska Rada ds. Świecka czyniła odpowiedzialnym „w znacznym stopniu” sekretarza generalnego UCIP, Josepha Calstas-Chittilappilly.
Po decyzji Papieskiej Rady ds. Świeckich w liście do członków UCIP przewodniczący tej organizacji, Bernhard Sassmann oświadczył, że „jego funkcja jako przewodniczącego UCIP jest nieaktualna”. W liście z 28 kwietnia Sassmann poinformował też, że zależy mu na tym, aby „znaleźć nową nazwę dla organizacji i ją przegłosować, aby móc w godny sposób kontynuować cenną pracę tego ważnego stowarzyszenia”. Było to podstawą do utworzenia Międzynarodowej Organizacji Katolików w Mediach, która to organizacja miałaby stanowić „światowe forum ludzi mediów w dziennikarstwie świeckim i wyznaniowym”.
Międzynarodowa Katolicka Unia Prasy (Union Catholique Internationale de la Presse) z siedzibą w Genewie powstała w 1927 r. W jej ramach działało osiem specjalistycznych agend skupiających: dziennikarzy, prasę codzienną, czasopisma, naukowców, prasę kościelną, agencje informacyjne, wydawców książek i fotoreporterów.
UCIP była jedną z kilku organizacji katolickich o zasięgu międzynarodowym, działających w mediach. Jej członkami byli dziennikarze katoliccy ze 120 krajów na wszystkich kontynentach, pracujący zarówno w kościelnych, jak i w świeckich środkach komunikacji. Celem organizacji było rozwijanie dziennikarstwa inspirowanego wartościami chrześcijańskimi na wysokim poziomie zawodowym. Od 2009 r. jej przewodniczącym był Austriak, Bernhard Sassmann, dyrektor artystyczny jednej z agencji reklamowych. Jego poprzedniczka, wybrana w grudniu 2008 r. w Sherbrooke (Kanada) Else Marie Strivens z RPA nie została zaakceptowana przez przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich, kard. Stanisława Ryłkę. Krytyczna ocena przez watykańskiego hierarchę sposobu wyboru spotkała się ze zrozumieniem władz UCIP.
Międzynarodowe kongresy UCIP odbywały się od 1965 r. co trzy lata. Ostatni z nich, 22. z kolei, odbył się w dniach 12-19 września 2010 r. w stolicy Burkina Faso – Wagadugu i był poświęcony problematyce mediów w służbie sprawiedliwości, pokoju i dobrego zarządzania w świecie nierówności i ubóstwa. Gościem kongresu był przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, abp Claudio Maria Celli.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.