Polscy biskupi jadą do Madrytu

Za miesiąc do Madrytu wyjedzie 14 polskich biskupów. Siedmiu wygłosi specjalne katechezy dla młodzieży uczestniczącej w Światowych Dniach Młodzieży.

– Chcę być razem z młodymi – mówi biskup ełcki Jerzy Mazur. W spotkaniu z młodzieżą na Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie upatruje okazję, by „nabrać tego entuzjazmu od ludzi młodych, aby móc później też z ludźmi młodymi pracować”

Bp Mazur:

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz podkreśla, że w spotkaniu w Madrycie będzie uczestniczyła młodzież z polskich diecezji. – Jesteśmy za nich odpowiedzialni tu w Polsce, a szczególnie w tak ważnym, doniosłym momencie – wyjaśnia. Dlatego też podjął decyzję, żeby pojechać na Światowe Dni Młodzieży do Madrytu, by być dla młodych duchowym przewodnikiem.

Bp Nitkiewicz:


Biskup Marek Mendyk wspomina pierwszy udział w Światowych Dniach Młodzieży, w Częstochowie w 1991 r. – To było już wtedy wielkie doświadczenie wspólnoty – mówi. Teraz w Światowych Dniach Młodzieży weźmie udział jako biskup. – Wyzwanie ogromne, ale też i radość, że mogę coś zrobić dla młodych ludzi – mówi.

Bp Mendyk:


Do Madrytu na XVI Światowe Dni Młodzieży wybiera się 14 polskich hierarchów, w tym 1 biskup senior, 6 biskupów diecezjalnych i 7 biskupów pomocniczych. Nestorem polskiej delegacji biskupów jest kard. Józef Glemp. Na spotkanie młodych w Hiszpanii pojadą także: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, biskup opolski Andrzej Czaja, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, biskup ełcki Jerzy Mazur, biskup łowicki Andrzej Dziuba. Na spotkaniu młodych obecny będzie biskup radomski Henryk Tomasik, z ramienia Episkopatu Polski odpowiadający za Radę ds. Młodzieży i Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM. Spośród biskupów pomocniczych do Madrytu wyjadą: bp Marek Jędraszewski (Poznań), bp Marek Mendyk (Legnica), bp Ireneusz Pękalski (Łódź), bp Andrzej Siemieniewski (Wrocław), bp Edward Białogłowski (Rzeszów), bp Kazimierz Gurda (Kielce) oraz odpowiedzialny za duszpasterstwo polonijne bp Wojciech Polak (Gniezno).
XXVI Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Madrycie od 16 do 21 sierpnia 2011 r. Z młodymi spotka się papież Benedykt XVI. Z prawie wszystkich krajów zarejestrowało się do tej pory ponad 400 tys. pielgrzymów, wśród których zapisanych jest ponad 10 tys. młodych Polaków. Wraz z nimi już za kilkanaście dni wyruszy grupa 1200 wolontariuszy z Polski, którzy na miejscu będą pomagać w organizacji.
Hasłem spotkania młodych z całego świata są słowa z listu św. Pawła do Kolosan: „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze”. W ponad 300 miejscach odbywać się będą prowadzone przez biskupów katechezy w grupach językowych i rozmowy biskupów z młodymi na wybrane tematy. Papież przyleci do Madrytu 18 sierpnia. Kulminacyjnym punktem Światowych Dni Młodzieży będzie niedzielna Msza św. pod przewodnictwem Ojca Świętego na lotnisku Cuatro Vientos (Czterech Wiatrów), sprawowana 21 sierpnia. Dopełnieniem programu duchowego będzie trwający przez ten czas Festiwal Młodych. Jest to cykl imprez i inicjatyw, w ramach którego prezentowana jest kultura i sztuka młodzieżowa z wszystkich kontynentów; częścią Festiwalu będzie Expo-Vocation.
Wszelkie informacje na temat Światowych Dni Młodzieży w Madrycie dostępne są na portalu www.madryt2011.pl.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8