Caritas pomoże afrykańskim krajom

Caritas na całym świecie spieszy z pomocą mieszkańcom wschodniej Afryki. Od kilku tygodni trwa tam wyniszczająca susza.

Najgorsza sytuacja panuje w Somalii. W ostatnich tygodniach ponad 135 tys. jej mieszkańców opuściło swój kraj. Szukają schronienia i opieki w sąsiedniej Kenii. Podążają tam zwykle pieszo. Oznacza to dla nich skrajne wyczerpanie. W najgorszej sytuacji są dzieci, dla których długi marsz często kończy się śmiercią. W kenijskich obozowiskach somalijscy uchodźcy przyjmowani są przez swoich rodaków, którzy wcześniej sami znaleźli tu schronienie. W ten sposób tworzą się największe na świecie skupiska wysiedleńców. Jedno z nich liczy ponad 380 tys. osób podzielonych na 3 obozy.

Według danych ONZ susza zagraża obecnie ponad 10 mln ludzi zamieszkującym tzw. Wschodni Róg Afryki. Oprócz Somalii głodem zagrożeni są także mieszkańcy wschodniej Etiopii, północnej Kenii i Dżibuti.

Aby zaradzić tej dramatycznej sytuacji, Caritas Internationalis zwróciła się z apelem o międzynarodową solidarność na rzecz wschodniej Afryki. Włączyła się w nią także Caritas Polska.

„W odpowiedzi na apel Caritas Internationalis, Caritas Polska rozpoczęła zbiórkę na rzecz ofiar suszy w Afryce Wschodniej – poinformowała rzecznik organizacji, Olga Kołtuniak. – Przekazaliśmy już na ten cel 30 tys. euro. W tej chwili wiemy z informacji, które docierają do nas z Caritas Internationalis, że trzeba pomocy doraźnej. Najważniejszą kwestią jest dostarczenie świeżej wody pitnej zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Jeśli z powodu braku wody i pożywienia padną zwierzęta, wtedy zaczną też umierać ludzie. W tej chwili na stronie internetowej Caritas Polska pod adresem www.caritas.pl znajdują się numery kont bankowych, na które można wpłacać pieniądze. Wszystkie środki wysłane do nas z dopiskiem «Sudan-Kenia» będą bezpośrednio przekazane Caritas Internationalis właśnie na pomoc ofiarom suszy w Afryce Wschodniej”.

Również szwajcarska Caritas natychmiast odpowiedziała na apel w sprawie suszy we wschodniej Afryce. Na pomoc dla ofiar przeznaczono 700 tys. franków.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| AFRYKA, SUSZA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8